”Politikerna ligger långt efter”
Klassa otillgänglighet som ett diskrimineringsbrott mot personer med funktionsnedsättning. Det kravet ställer Marschen för tillgänglighet som i morgon, lördag, demonstrerar på 32 orter i landet.
Normbrytande nyheter
Klassa otillgänglighet som ett diskrimineringsbrott mot personer med funktionsnedsättning. Det kravet ställer Marschen för tillgänglighet som i morgon, lördag, demonstrerar på 32 orter i landet.
Nu är regeringens tillgänglighetsutredning Bortom fagert tal tillbaka från en remissrunda. Om utredningens förslag går igenom kan otillgänglighet klassas som diskriminering – dock med undantag vilket möter kritik.
En omöjlig ekvation: 20 000 unga göteborgare behöver en bostad i dag – men endast 750 hyresrätter planeras om året. I landets enda storstad utan bostadskö är bostadssökande också helt i händerna på Boplats lotteri. Men det kan det snart bli ändring på. FRIA kartlägger ungas bostadssituation.
Röster inom svensk idrott vill ändra på regeln som bestämmer vem som har makten i idrottsföreningar. Det skulle i så fall öppna upp för enskilda personer att köpa upp föreningar och satsa på mer elitsport.
Hur många flyktingar bör Göteborg ta emot och hur många platser för flyktingbarn bör Göteborg ha? Läs hur partierna i kommunstyrelsen svarar på frågorna.
Broschyrer om viktminskning, plastikkirurgi och tandblekning. Det är vad besökarna fått i samband med visningar av filmen Sex and the city 2 på Bergakungen i Göteborg. Att publiken till stor del består av unga kvinnor har gjort att anställda reagerat men biografledningen ser inga problem i reklamkampanjen. – Vi har ingen åsikt om det är lämpligt eller inte. Men många svenskar behöver gå ner i vikt, säger Thomas Runfors på SF Bio.
Nu går Hamnarbetarförbundet ut i blockad för att stödja palestinierna och Ship to Gaza. Under en vecka kommer alla israeliska fartyg och gods som kommer in till Göteborgs hamn att ignoreras av hamnarbetarna.
Iki Gonzalez Magnusson är en person som alltid tycks få gehör för sina idéer och är en mästare på att skapa sig en plats där det verkar trångt. Allt som krävs är tilltro till sig själv och lite flyt. Just nu håller hon på att ro iland drömprojektet Utopia – ett kulturhus bortom alla gränser.
Elda-projektet startades för drygt två år sedan med målet att erbjuda en frizon där tjejer och tranpersoner kan utbyta idéer, växa och känna stolthet över den man är och sin sexualitet. Och det har man lyckats med. – Man vill bara komma tillbaka hela tiden, säger Julia Edby.
Måndag kväll anordnas en ljusmanifestation på Gustav Adolfs torg för att protestera mot attacken mot Ship to Gazas flotta. Fartygen i den internationella konvojen med förnödenheter bordades imorse av israelisk militär och minst tio personer har enligt uppgift dödats.
© 2026 Fria.Nu