Bushrådgivare som sanktionerade tortyr blir ny riksåklagare
Den nye riksåklagaren i USA heter Alberto Gonzales. Det är en gammal rådgivare åt president Bush från Texastiden. Han skrev det memorandum som gav presidenten klartecken att bortse från internationell lagstiftning mot tortyr och bäddade därmed för det som kom att äga rum i Abu Ghraib-fängelset i Irak.
Alberto Gonzales ersätter därmed John Ashcroft i regeringen. Den senare var arkitekten bakom de stora inskränkningarna i medborgerliga rättigheter till följd av "kriget mot terrorismen".
Gonzales var tidigare påtänkt som kandidat till högsta domstolen, men bedömdes inte vara tillräckligt konservativ för att tillfredsställa den hårdföra kärnan av republikaner. Gonzales har också varit advokat åt företaget Enron i en av de största ekonomiska skandalerna någonsin i USA.
Under sin tid som rådgivare åt Bush då denne var guvernör i Texas gjorde sig Gonzales känd för att undertrycka allt som talade till dödsdömdas fördel vid nådeansökningar. Bush godkände också samtliga 57 avrättningar han ställdes inför, utom en. Bland dem som avrättades fanns en 33-årig mentalt efterbliven man som uppskattades ha en sjuårings förmåga att meddela sig med omvärlden.
Human Rights Watch (HRW) kritiserar valet av Gonzales på ett antal punkter. Gonzales skrev den militärorder som gjorde det möjligt att ställa gripna under "kriget mot terrorismen" inför rätta under hemliga rättegångar utan försvarare. Detta i fullständig strid mot genevekonventionerna. Han skrev sedan ytterligare PM som president Bush använde för att åsidosätta genevenkonventionerna och till och med ta sig rätten att som överbefälhavare beordra tortyr.