Ombildningarna på Möllevången fortsätter
Samtidigt som det råder stor brist på hyresrätter fortsätter ombildningarna till bostadsrätter. I veckan tog en nybildad bostadsrättsförening över ett sekelskifteshus i hjärtat av stadsdelen Möllevången i Malmö.
– Det är ledsamt, säger Ulrika Clementzlor, en av de boende.
När Skånes Fria träffar henne har hon precis kommit hem efter jobbet som bibliotekarie i Svalöv. Utifrån sitt fönster har hon utsikt över en mindre gaturondell med träd och grönmålade parkbänkar där hon slagit sig ner.
– Jag flyttade hit från Stockholm för tio år sedan och fick lägenhet så här, säger hon och knäpper med fingrarna.
– Ka-tjing. Det var fint.
I Stockholm hade det varit omöjligt. Såvida man inte stått i kö i minst tio år vill säga, enligt Ulrika Clementzlor. Och hon älskar området. Det är alla som ryms, livet och blandningen, säger hon.
Därför tog hon illa vid sig när det för 12 månader sedan satt en lapp i fastigheten som avslöjade att några grannar ville bilda en bostadsrättsförening.
– Jag fick en klump i magen och hoppades att det inte skulle bli av.
Men ett par månader senare kallades hon till ett möte. Initiativtagarna var ivriga och berättade hur bra det skulle bli. Till och med banken var där och berättade att det skulle bli lätt att få ett lån, säger Ulrika Clementzlor.
– Det var som att väldigt många var ute efter att göra ett klipp. En granne berättade att han inte skulle bo kvar särskilt länge. Man fick känslan av att det mest handlade om pengar.
Tillräckligt många i huset lät sig övertygas och vid omröstningen ett par månader senare var hon en av få som röstade emot. I veckan tog bostadsrättsföreningen över huset. Men med Ulrika Clementzlor som hyresgäst.
– Det är tråkigt, jag vill att området ska fortsätta att leva och utvecklas. Inte göra ett klipp och tjäna pengar.
Ombildningar hot mot hyresrätten
Under perioden 2000 till 2011 byggdes knappt 14 000 hyreslägenheter i Skåne. Samtidigt försvann 16 000 lägenheter från hyresmarknaden genom att de omvandlades till bostadsrätter. Det är främst i de större städerna som ombildningarna har skett.
Källa: Hyresgästföreningen
Läs även:
Stor brist på hyresrätter i Skåne

