Göteborgs Fria

Miljöprogram kan vända Göteborgs klimattragedi

Vi har skrivit om det förr, denna klimattragedi i ständig repris. Men det nya miljöprogrammet kan vända Göteborgs misslyckande med att nå klimatmålen

Sedan GFT startade har vi rapporterat om hur Göteborg och Västra Götaland varje år fortsätter misslyckas att nå miljö- och klimatmål. Och i onsdags kom en ny rapport där Göteborgs tolv lokala miljömålen undersökts. Resultatet? Att inget av målen kommer att nås.

Tidigare har det inte funnits någon konkret plan på hur kommunen ska gå tillväga för att nå klimatmålen. Men det nya miljöprogrammet innehåller konkreta metoder. I veckan fick tjänstemännen som skrivit programmet det nyinstiftade priset Gröna Glenn, som delas ut av miljörörelsen. Om miljöprogrammet ska sättas i verket är dock inte beslutat än, bollen ligger hos fullmäktige.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Så kan #metoo påverka arbetslivet

MeToo

”Det kommer alltid att finnas en före och efter #metoo” – Fria pratar #metoo och arbetsrätt med två fackliga experter.

Fria Tidningen

Här är alla metoo-upprop

MeToo

49 yrkeskårer och andra grupper vittnar om sexuella trakasserier ­– här är hela listan.

Fria Tidningen

Forskare kräver nytt klimatmål

2 eller 1,5 grader. Det kan låta lika men innebär stora skillnader när det gäller den globala uppvärmningen, visar ny forskning.

Fria Tidningen

© 2026 Fria.Nu