Hyresgäster i kläm när stammarna ska bytas
Nytt badrum och nytt kök. När det gäller hyreshöjande renoveringar har hyresgäster sällan något att säga till om.
– Lagstiftningen måste förbättras, säger Mats Lindahl, chef för den juridiska enheten på Hyresgästföreningen i södra Skåne.
När rör och elledningar, de så kallade stammarna, byts ut eller renoveras passar hyresvärdar ofta på att höja standarden. På så sätt kan de höja hyran och finansiera det kostsamma stambytet som räknas som underhåll och som inte får motivera en hyreshöjning. En standardhöjning som hyresgästerna själva har lite att säga till om. Och som ofta innebär en drastisk hyreshöjning.
– Lagstiftningen är väldigt svag när det kommer till hyresgästernas önskemål, säger Mats Lindahl.
Skulle hyresgästerna motsätta sig renoveringen kan de överklaga till hyresnämnden. Men det är något de sällan får gehör för, menar han.
– I 99,9 procent av fallen godkänner nämnden ändringsåtgärderna.
Även om renoveringar av kök och badrum kan vara väl motiverade är det ett problem att hyresgästerna själva inte har möjlighet att påverka vad en renovering ska gå ut på.
– Det måste finnas en rimlighet i det. Hyresgästernas möjlighet att säga ja till de här olika ombyggnaderna måste vara starkare. Nu är deras inflytande fullständigt minimalt. Praxis är att hyresnämnden går på det som hyresvärden säger.
Susanne Björkman Ragnarson är rådman på hyresnämnden i Malmö.
– Bestämmelsen är tänkt att skydda mot lyxrenoveringar men som regel får hyresvärdar tillstånd att höja hyran om standardhöjningen anses rimlig. Det där med lyxrenoveringar är väldigt sällsynt.
Vad räknas som en lyxrenovering?
– I det som står i förarbetena till lagen handlar det om guldkranar i badrum, sådant som blir oerhört dyrt för hyresgästen och som den allmänna hyresgästen inte behöver.
Finns det inget utrymme i lagen för hyresgästerna att motsäga sig standardhöjningar som inte handlar om guldkranar?
– Det är hyresvärden som äger fastigheten och grundtanken i lagen är att äger man något så måste man också få göra vad man vill med det.
Stora renoveringar väntar
Någon gräns för en hyreshöjning efter en renovering finns inte. Men hyran ska vara skälig, rimlig och utgå från lägenhetens bruksvärde. Det innebär att man i en hyresförhandling jämför hyran för en lägenhet med hyrorna för andra likvärdiga lägenheter på samma ort.
Omfattande renoveringar kan komma att göras i samband med stambyten i mellan 400 000 och 650 000 hyreslägenheter i miljonprogrammen de kommande åren. Enligt en Sifo-mätning uppger var femte hyresgäst som genomgår ombyggnation att de inte kan bo kvar på grund av den höga hyran. Fastighetsägare har begärt hyreshöjningar på upp till 60–70 procent då lägenheter renoverats.
