Var är följdfrågorna?
Lundin petroleum har efter utdragen medietystnad gett sig tillkänna i svensk press. Först i form av en märklig debattartikel i DN, därefter i en intervju med samma tidnings ekonomidel. Frågorna i intervjun var hövliga, tonen vänskaplig. Lundin petroleum undslipper följdfrågor som kan vara svåra att ge raka besked om. Men att mediekonsumenter äntligen får en inblick i ett av Sveriges mest diktaturkramande bolag är ett fall framåt.
Nu återstår bara att se huruvida framtida intervjuer med bolagsstyrelsen vågar ställa de frågor som Lundin med all säkerhet innan DN-intervjun försäkrade sig om att slippa.
Ett exempel: Har Africa petroleum (ett bolag i vilket Lundin är delägare) verkligen ingen närvaro i Ogadenprovinsen? Den frågan undviker Lundin petroleum helst att svara på. Följdfrågor är därför av nöden.
