Ökad konkurrens ska få fler att resa
Den nya kollektivtrafiklagen ska sätta resenären i centrum, menar trafikutskottets vice ordförande Jan-Evert Rådhström (M). Men socialdemokraten Lars Mejren Larsson menar att den inte kommer få fler att resa kollektivt.
Jan-Evert Rådhström (M), som varit med och drivit fram beslutet om den nya kollektivtrafiklagen, tycker inte att den gamla kollektivtrafiklagen utgick från resenärens behov. Hans uppfattning är att den nya lagen förbättrar tillgängligheten och att resandet ökar om länsbolagen utsätts för konkurrens.
– För någon på glesbygden kan väntan vara lång på den skattesubventionerade länsbolagsbussen, om den alls passerar. Den nya lagen gör att folk kan resa på andra tider med ett privatbolags buss som har anpassat sig efter deras behov.
Rådhström slår fast att de linjer som i dag drivs av länstrafikbolagen inte kommer att försvinna. Istället öppnar lagen för att fler bussar och tåg går på en och samma sträcka.
– Den regionala trafikmyndigheten, där representanter från kommunerna ingår, har i uppdrag att ta fram ett nät över vilka sträckor där linjetrafik måste gå och behöver finansieras med offentliga medel. Därutöver är det fritt fram för kommersiella aktörer att ta sig in.
Han vill inte, som han säger, att ”systemet ska vara beroende av länstrafikbolagets goda vilja att erbjuda en resenärsanpassad kollektivtrafik”.
– Jag förutsätter att marknadsaktörerna bidrar till att trafiksamordningen fungerar väl, biljettbokningssystemet är användarvänligt och att det är enkelt att planera sin resa. Självklart ska även de privata företagen följa kollektivavtalen.
Lars Mejern Larsson (S), ledamot i trafikutskottet, säger att riksdagens mål om en fördubbling av antalet kollektivtrafikresenärer till 2020 måste nås med andra åtgärder.
– Fler val räcker inte för att få fler att resa kollektivt. Socialdemokraterna vill först och främst bygga ut och förstärka kapaciteten på vägarna och tågrälsen, anpassa samhällsplaneringen till resenären och förbättra trafiksamordningen. Folk vill kunna lita på att bussen och tåget kommer i tid.
Larsson är orolig för att biljetten på olönsamma sträckor, där länsbolagets trafik kör, blir dyrare än på de sträckor där bussarna eller tågen fylls. Det drabbar framför allt glesbygdsborna.
– Jag är rädd för att det här slår sönder ett redan fungerande system. Om den nya lagen ska fungera är det avgörande att ingen lämnas utanför, säger Lars Mejern Larsson.
Lagen träder i kraft den 1 januari 2012.
