EU-parlamentet vill inte domstolspröva Marockos fiskeavtal
EU-parlamentet motsätter sig ett förslag om att pröva Marockos fiskeavtal i EU-domstolen. Fisket sker på ockuperat västsahariskt område och kan bryta mot folkrätten. Nu kräver parlamentarikern Isabella Lövin (MP) att den svenska regeringen agerar.
Med en majoritet på 80 röster motsatte sig EU-parlamentet en resolution om att pröva Marockos fiskeavtal i domstol. Resolutionen hade lämnats in av en partiöverskridande grupp på 77 EU-parlamentariker som ville pröva om avtalet är förenligt med internationell rätt. Den svenska parlamentarikern Isabella Lövin (MP) som sitter i fiskeriutskottet och stödde resolutionen, är besviken.
– Jag är verkligen fruktansvärt besviken eftersom det här inte handlade om en omröstning om själva fiskeavtalet som sådant utan om att pröva i en rättslig instans om det är förenligt med internationell rätt. Det är en bra lösning på konflikten som vi har tampats med länge där det finns olika åsikter både från juridiskt och politiskt håll, säger hon.
Alla svenska parlamentariker stödde resolutionen. Sverige har flera gånger röstat nej till att förlänga EU:s fiskeavtal med Marocko eftersom det också avser fiske på ockuperat västsahariskt område, och kan därmed bryta mot folkrätten. Förhoppningen med förslaget att driva frågan till EU-domstol var att få frågan utredd en gång för alla. Isabella Lövin menar att det här tyder på att det finns en stark fiskelobby inom EU.
– Dels är det av rent ekonomiska skäl men det har också politiska skäl. I Spanien till exempel finns det en stark fiskelobby som har bearbetat de spanska parlamentarikerna och flera länder vill nog inte stöta sig med Marocko.
Isabella Lövin manar nu den svenska regeringen att agera.
– I och med att Sverige tidigare har röstat nej till det här avtalet så har de rätt att dra det här inför EU-domstolen och få avtalet prövat.
– Vi har inte samlats kring det här på något sätt men jag kommer ta kontakt med de svenska parlamentariker som arbetar med frågan.
FRIA har försökt nå landsbygds- och fiskeminister Eskil Erlandsson (C) utan resultat.
