Nyktra drogröster
Allt fler inflytelserika, tunga politiska namn instämmer i det som förefaller ofrånkomligt: global legalisering av lättare droger. Senaste i raden är FN:s före detta generalsekreterare Kofi Annan som nu föreslår en unison global politik.
Global commission on drug policy har i en ny rapport (och återigen) påkallat omvärldens uppmärksamhet för att legalisera bruket av droger, särskilt droger som kan odlas på egen hand utan att skada andra. På opiumfronten, trots miljardtals bortkastade skattepengar, ser inte heller nuvarande politik att knuffa världen i rätt riktning. Alltså inte så underligt att allt fler makthavare börjar ta av sig ögonbindlarna och se verkligheten i vitögat.
Men på de svenska socialdepartementen är det fortfarande släckt. Inte så konstigt med tanke på att dessa områden dikteras av politiker med övertygelser bundna kring religiösa floskler hellre än att påta i verklighetens trädgård.