Debatt


Ludvig Lindström • Ordförande Charity international
Fria Tidningen

Vi behöver mer solidaritet

Eric Myrin anklagar mig, i sin debattartikel i Fria Tidningen den 13 november, återigen för att svartmåla Sverigedemokraterna. Om jag målat upp SD som hemska beror det inte på någon oschysst smutskastning utan på att jag helt enkelt lagt fram de åsikter som partiet har och vilka följder jag ser att det får på samhället och omvärlden. Muslimer ses av SD inte som individer utan klumpas ihop och framställs som hotfulla och farliga. Genom att kraftigt begränsa flyktingmottagandet och biståndet sänder man också ut en tydlig signal att man värnar mer om människor i Sverige än i andra delar av världen. Om Eric Myrin är rädd för att bli anklagad för att ha hemska åsikter är mitt tips att han verkar för att kraftigt ändra delar i SD:s politik.

Muslimer och invandrare är dock inte de enda grupperna man ger sig på. Människor som av olika anledningar har hamnat fel och begått brott ska straffas hårdare, inte erbjudas den hjälp de behöver. SD verkar inte tycka att man ska bekämpa brottslighet genom att hitta de riktiga orsakerna till brottsligheten. De vill ha hårdare straff och utvisning för invandrare som begår grövre brott. Man förespråkar också ett öppet pedofilregister vilket innebär att de människor som hängs ut får sina liv förstörda för alltid och inte har någon chans att komma tillbaka in i samhället. Jag tycker att det säger en hel del om vilken människosyn partiet har.

Eric Myrin är vidare rädd för att de människor som kommer hit ska fastna i arbetslöshet. Den risken finns givetvis och därför måste vi göra ännu mer för att utlandsfödda inte ska diskrimineras på arbetsmarknaden. För första gången i modern tid kommer också de unga som börjar jobba de närmaste åren att vara färre än de äldre som går i pension. Arbetsförmedlingen har nyligen gått ut och varnat för att detta kommer att leda till stora problem i många kommuner, främst inom sjukvård och omsorg. Vi behöver därför fler som kan arbeta. Lösningen är inte att stänga ute dem som flyr från krig eller förtryck, utan istället att förbättra integrationen av utrikesfödda. Utmaningen för oss i Sverige är att ta till vara på den inflyttade kompetensen. På så sätt bidrar vårt flyktingmottagande både till ett bättre Sverige och till en bättre och mer globaliserad värld.

De internationella flyktingströmmarna gör nämligen att kontaktytor skapas mellan länder och att förståelse för andra kulturer och människor formas. Det motverkar på sikt konflikter länder emellan och bidrar till att fattiga delar av världen blir rikare då många migranter efter en tid återvänder till sitt hemland med högre utbildning och nya idéer. Vi behöver inte mer av inskränkthet och stramare landsgränser á la SD. Världen behöver mer solidaritet, förståelse och samarbete.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Debatt
:

Public service har bäst pressetik

Olika perspektiv på samma sak – i Frias nya satsning "duellen" lyfts frågor från olika vinklar. Först ut är skribenterna Jens Ganman och Sargon De Basso som har olika syn på public service existensberättigande. Jens Ganman tycker att de statligt stödda mediebolagen har spelat ut sin roll. Här delar Sargon De Basso med sig av sitt resonemang kring varför han är av motsatt åsikt.

© 2025 Fria.Nu