Obama vågar inte se Mexikos verklighet
Vad som verkar vara Barack Obamas bristande kunskaper i utrikespolitiska frågor, eller rentav bristande verklighetsförankring, har återigen blottat sig. Utrikesminister Hillary Clinton blev tillrättavisad av USA-presidenten sen hon gjort liknelser mellan Mexikos nuvarande knarkkrig med Colombia för tjugo år sen. Mexiko uppskattade inte Clintons uttalande, inte heller Obama, men verkligheten bekräftar utrikesministerns farhågor.
Mexiko imploderar, förgörs inifrån, delstater hamnar alltmer i händerna på maffior, och journalister, jurister och andra regimkritiker förföljs, många mördas.
Kriget ligger i sin linda, i botten syns djupa sociala och ekonomiska klyftor saltade med politisk vanvård. I Colombia såg det, som Clinton var inne på, mycket riktigt ut så här. I dag är de kriminella syndikaten i Colombia inte längre några barnungar, de dödar inte varandra på öppen gata utan har infiltrerat statens alla nivåer, skvätt lite partipolitik på sin verksamhet och återfinns i dag på alla plan i det colombianska samhället. Kriget pågår men i diskret, mer effektiv tappning.
Dit, till en fullfjädrad ”narcostat”, kommer de mexikanska drogsyndikaten och dess sympatiserande politiker småningom att nå. Och ju förr man inser den saken desto bättre, framför allt om du heter Barack Obama och sitter på stort politiskt inflytande över mexikansk inrikespolitik. Just därför är det beklagligt och vårdslöst av Obama att knäppa Hillary Clinton på näsan istället för att demokratisera USA:s politik gentemot Mexiko och övriga Centralamerika.
Klas ser alliansregeringens totala tystnad sen valnatten som ett tecken på politisk osäkerhet, möjligen bubblande desperation.