Svenska aktivister försvarar danskt ungdomshus
1982 skänkte Köpenhamns kommun huset på Jagtvej 69 på Nørrebro till stadens unga. 1999 bröt kommunen kontraktet och Ungdomshuset såldes till den kristna sekten Faderhuset. Svenska ungdomar finns på plats och uttrycker här sitt stöd för ett bevarande av huset.
Ungdomshuset har gjort allt för att få en politisk lösning på situationen men politikerna har inte visat något intresse, trots stort folkligt stöd. Händelserna under demonstrationen den 16 december är inget annat än en reaktion på detta.
Polisen ska inte tro att tårgas skrämmer oss från att försvara Ungdomshuset! Hela lördagen hade polisen förberett sig för strid på Nørrebros gator. De fick vad de ville, det fick inte vi.
Vi önskade inte konfrontation, vi vill bara ha kvar Ungdomshuset. Det finns dock en gräns för vad vi kan finna oss i och den gränsen är nådd när polisen gasar och kör över våra vänner.
Köpenhamns politiker har nu sagt nej till alla förslag som hade kunnat bana vägen för en lösning av konflikten. Polisen har sagt att de tänker storma Ungdomshuset så fort de får tillfälle.
Politikerna var inte sena med att ta avstånd från lördagens konfrontation. De säger att kravallerna bara gjort Ungdomshusets situation värre.
Men hur i helvete kan situationen bli värre när politikerna har sagt nej till att göra någonting som helst för att lösa den konflikt de själva har skapat?
Vi är här för att försvara Ungdomshuset eftersom det är en av Skandinaviens sista utposter för oberoende kulturell och politisk verksamhet. Vi ser vräkningen av Ungdomshuset som en attack mot alla oss som vill ha fria, ickekommersiella ytor utan statlig och kommunal kontroll.
Avslutningsvis vill vi uttrycka vår solidaritet med de kamrater som blivit skadade och arresterade.
Fingrene væk - det er vores Ungdomshus!
