Politisk helgonbiografi
Luiz Inácio Lula da Silva valdes till Brasiliens president år 2002, och blev snabbt till kelgris för hela den skuldmedvetna delen av den rika världen. En folkets man, född och uppvuxen i sydamerikansk slum, vald till ledare i världens femte folkrikaste land!
Litteratur
Titel: Lula Brasilien - hoppet och rädslan
Författare: Lennart Kjörling
Förlag: Ordfront
Även om hajpen nu har svalnat något kan man ändå förvänta sig att Lennart Kjörlings biografi möter ett uppdämt behov av att äntligen få veta vad Lula är för en figur. Det är givetvis svårt att avgöra om en beskrivning av Brasilien är sannfärdig eller inte när man liksom jag bara har en rudimentär bild av situationen i landet, men Kjörlings bok för snarare tankarna till helgonbeskrivning än politisk biografi. Det är ingen hejd på vilka usla förhållanden Lula växer upp under, hur godhjärtad och självuppoffrande hans mor är, och hur respekterad och älskad han redan från början blev. När man sedan kommer till beskrivningarna av hur Lula genom fackföreningsrörelsen bygger upp demokratin i Brasilien, mer eller mindre från noll och i kamp med det internationella storkapitalets korrupta hantlangare, så börjar man undra om inte bokens titel och författarnamn är ett anagram på 'Göran Greiders wet dream'. När något negativt någon gång antyds om hjälten är det i förbigående och bara för att historien annars inte hänger ihop.
Men, är man som läsare intresserad av mannen eller myten Lula? Det som gör honom intressant är ändå att så mycket drömmar och förhoppningar knyts till honom, och genom att läsa om myten Lula får man också veta något om dessa drömmar och förhoppningar. Och Kjörling, som har sysslat med biståndsarbete i Brasilien och bland annat stiftat nära bekantskap med de jordlösas rörelse MST, har onekligen rätt perspektiv för att beskriva denna myt - Lula är för folket i Brasiliens favelas Askungen, Jesus och John F. Kennedy i samma person. För att riktigt få grepp om detta skulle jag dock behövt veta mer om Brasiliens historia och kultur; sådant saknas inte helt, men det är kortfattat och ger ingen helhet. Det kommer därför som en glad överraskning när de sista kapitlen visar sig försöka sätta Lulas och Brasiliens problem i världsekonomiskt och politiskt sammanhang. Om dessa kapitel hade utökats till en ekonomisk-historisk tråd genom boken, som löpt parallellt med beskrivningen av Lulas karriär, så skulle det blivit en bra bok. Som det är nu stannar den vid att vara intressant.
