Astrid Lindgren och Coca-Cola
Jorge Capelans debattartikel "Vad har Astrid Lindgren och Coca-Cola gemensamt" innehåller en svada osanna anklagelser om Coca-Cola, som jag i egenskap av informationschef på Coca-Cola i Sverige vill bemöta, skriver Peter Bodor.
1) Jorge skriver att vårt företag "tömmer färskvattenbrunnar för att tillverka giftigt läskeblask", vilket är lögn;
a) Överallt i världen arbetar vi på ett ansvarsfullt sätt med vatten och i länder där vattenresurser är ett problem har vi program för att ge tillbaka minst lika mycket vatten som vi förbrukar. Eftersom Jorge inte specificerar var, eller på vilket sätt, detta skulle ske är det svårt att bemöta i mer detalj.
b) Våra produkter är inte giftiga. Vi har 120 års historik bakom oss och vi är världens största dryckestillverkare för att vi alltid har haft fokus på kvalitet och säkerhet.
2. Jorge skriver vidare att "I länder som Colombia har bolaget anklagats för att mörda fackliga aktivister". För det första är det endast i Colombia dessa anklagelser har funnits, för det andra har bolaget frikänts i samtliga instanser. För det tredje är detta ett nationellt problem i Colombia, där det mördas 100-tals fackligt aktiva varje år, så problematiken är inte på något sätt specifik för Coca-Cola. Över hela världen har våra anställda full frihet att engagera sig fackligt. Just i Colombia är över 30% av dem fackligt anslutna, medan endast 4% av de anställda hos andra företag i landet är det.
3. Jorge tar också upp de olagliga demonstrationer som f.d. anställda vid ett av bolagets bryggerier i Venezuela ägnat sig åt, för att få ytterligare pensionsutbetalningar. De f.d. anställda har fått lagstadgade pensionsutbetalningar, bryggeriet har själva bett de lokala arbetsdomstolarna agera i frågan och myndigheterna har bedömt kraven som otillåtliga.
4. Jorge fortsätter sin harang med ytterligare anklagelser och misstankar, dock inget han verkar ha kunskap om, eller som han eller någon annan har bevisat eller belagt.
Resten av hans artikel är inget jag kan bedöma eller ser som min uppgift att ha åsikter på. Men paragrafen Jorge skriver om Coca-Cola är en blandning av lögner, spekulationer och politiskt färgat tyckande.
Det är en billig poäng att som debattör på vänsterkanten svinga med varumärket Coca-Cola som symbol för imperialism, amerikanism och allt det onda här i världen. Det är kanske också enkelt att frånse att omkring 80% av bolagets verksamhet och anställda finns utanför USA, att vi bidrar till sysselsättning och ekonomisk utveckling i 200 länder. I Sverige är vi nästan 900 anställda som trivs och är stolta över vår arbetsplats.
Om Jorge vill lära sig något om vårt företag och hur vi sköter vår verksamhet är han välkommen att kontakta oss.
