Debatt


Rebecka Larsson
Fria.Nu

Djuren är rättslösa

Nu är det väl på tiden att förbjuda pälsfarmerna?

Jag har själv haft djur hela livet, mestadels omplaceringsdjur, marsvin, chinchillor och katter. Nu delar jag hem med en underbar hund som heter Tessan.

Blotta tanken på att någon skulle vilja göra de här små djuren illa gör mig arg, samtidigt som jag blir ledsen över att någon kan vara så grym.

Som tur är kommer mina djur aldrig att plågas igen, de kommer att få leva sina liv i trygghet.

Tyvärr är alla inte lika lyckligt lottade...

Just nu sitter tusentals chinchillor, kaniner och minkar inlåsta på farmer i Sverige. De kommer aldrig att få springa runt och se sig omkring i världen. Det enda de ser är nätburar, överallt galler. Och när de är 'mogna' kommer farmarna att döda dem genom elchocker, eller genom att bryta nacken på dem. Det här är fruktansvärt.

Om någon skulle göra samma saker som pälsfarmarna gör mot sina husdjur skulle de dömas till dryga böter för djurplågeri.

Farmarna kallar det ett yrke.

Jag kallar det för vad det är. Simpelt mord.

Övergrepp mot de försvarslösa.

Det här är absolut förkastligt och har ingen plats i ett modernt land som Sverige.

Det är dags att förbjuda pälsdjursfarmer!

För djuren inte möjlighet att själva göra sig fria. De är i sanning röstlösa. Rättslösa.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Debatt
:

Public service har bäst pressetik

Olika perspektiv på samma sak – i Frias nya satsning "duellen" lyfts frågor från olika vinklar. Först ut är skribenterna Jens Ganman och Sargon De Basso som har olika syn på public service existensberättigande. Jens Ganman tycker att de statligt stödda mediebolagen har spelat ut sin roll. Här delar Sargon De Basso med sig av sitt resonemang kring varför han är av motsatt åsikt.

© 2025 Fria.Nu