Djurrättsalliansen anmäler Cirkus Maximum
Kamelen hade ett öppet sår. Nu anmäler Djurrättsalliansen Cirkus Maximum för djurplågeri.
När Cirkus Maximum avslutade sin årliga turné på Heden i söndags var Djurrättsalliansen där för att protestera mot att djur används i föreställningarna. Väl på plats fick medlemmar från organisationen syn på en kamel med ett stort öppet sår.
– Vi försökte uppmärksamma cirkusens personal på att kamelen var skadad och ifrågasätta när de förde in kamelen till föreställningen. Då fick vi bara som svar att kamelen haltar ju inte och ”är ni veterinärer själva?”, säger Daniel Rolke, talesperson för Djurrättsalliansen, i ett pressmeddelande.
Cirkus Maximum säger till Expressen att kamelen inte uppträder, utan följer med på turnén för att vila.
– Kamelen följer med på turnén för att skadan ska kunna övervakas, säger Helena Schicht, turnéledare för Cirkus Maximum, till Expressen.
Tillsammans med anmälan har Djurrättsalliansen skickat in egen dokumentation i form av foton.