• Sportradar rasade 22% efter anklagelser
Fria.nu

Sportradar rasade 22% efter anklagelser

Den 22 april 2026 försvann över 800 miljoner dollar från Sportradars börsvärde på en enda handelsdag. Utlösaren var två kortseljarrapporter som påstår att det schweiziska databolaget i hemlighet driver en affärsmodell byggd på olagligt spel.

Kortseljarnas attack

Aktien föll 3,80 dollar per aktie, från 16,84 dollar till 13,04 dollar. Bakom kursfallet låg ett par koordinerade rapporter från kortseljarfirmor, alltså investeringsbolag som tjänar pengar när en aktie faller, som påstår att det schweiziska bolaget i centrum av global integritetsgranskning inom idrott i hemlighet driver en undre värld av olagliga speloperatörer. Båda firmorna uppger öppet att de har korta positioner i Sportradar och alltså tjänar på att aktien faller. Det är värt att hålla i minnet när man läser deras slutsatser.

Muddy Waters genomförde en hemlig undersökning, analyserade Sportradars webbplatskod och intervjuade 15 nuvarande och tidigare anställda för att nå slutsatsen att bolaget "aktivt har hjälpt till med olagligt spel på världens svarta och grå marknader. Inte av misstag eller slarv, utan som en affärsstrategi."Firman uppskattade att olagliga operatörer i dag svarar för ungefär 20-40 procent av Sportradars totala intäkter. Anklagelserna grundar sig bland annat på en hemlig undersökning vid branschkonferensen ICE 2026 i Barcelona. Muddy Waters utredare utgav sig för att vara operatörer av en ny spelbok som ville ta sig in på asiatiska marknader. De berättade för Sportradars säljteam att de ville nå spelare i Vietnam, Kina, Thailand och Indonesien. Alla fyra länder har strikta lagar mot spel. Kortseljaren hävdar att Sportradars säljpersonal inte avvisade förfrågningarna om att verka i länder där nätspel är förbjudet, utan i stället erbjöd skräddarsydda lösningar och potentiella kontakter med stora olagliga operatörer. Callisto granskade hundratals spelplattformar och fann att ungefär en tredjedel av de plattformar Sportradar påstår sig betjäna opererade olagligt på reglerade eller förbjudna spelmarknader medan de använde eller marknadsförde Sportradars produkter och tjänster.

Affärsmodellen bakom siffrorna

Sportradar är inte ett spelbolag i vanlig mening. Det är ett globalt sportdata- och teknikbolag som samlar in, analyserar och distribuerar realtidsdata och insikter till bettingoperatörer, ligor, mediebolag och lag. Modellen bygger på exklusiva rättigheter.

Dataleverantörer säkrar typiskt exklusiva rättigheter från idrottsligor eller styrande organ för att samla in information från evenemang. Otillåten datainsamling, till exempel med hjälp av scouts eller teknik utan tillstånd, kan leda till rättsliga tvister. När rättigheterna är säkrade samlar bolag som Sportradar in data med hjälp av livescouts och avancerad teknik, som optiska spårningssystem och videoanalys. Alla mätvärden säljs sedan vidare till bettingbolag som är beroende av snabb och korrekt information för att sätta odds och erbjuda spelmarknader. Sportradar har till exempel säkrat exklusiv global distribution av Euroleague Basketballs officiella data och AV-bettingrättigheter fram till 2031. Avtalet täcker mer än 650 matcher per år. Bolaget har liknande exklusiva avtal med ligor som NBA, MLB och NHL. Bettingbolaget Altenar hävdar i en pågående stämning att dessa "exklusiva fleråriga arrangemang" ger Sportradar oproportionerlig kontroll över en kritisk del av spelmarknaden.

Det är den kontrollen som gör anklagelserna så sprängstarka. Sportradar har integritetspartnerskap med en rad stora idrottsorganisationer, däribland FIFA, UEFA, NBA, NHL och MLB. Påståendena om att bolaget samarbetar med olagliga firmor, den typ av operatörer som ofta kopplas till matchfixning, är ett allvarligt hot mot Sportradars internationella integritetsverksamhet.

Bolagets svar

Den 24 april publicerade vd Carsten Koerl ett detaljerat genmäle på LinkedIn, kallade anklagelserna "ett personligt angrepp" och uppgav att han fann det "alarmerande att se så många falska, vilseledande och ärekränkande påståenden" om sig själv och verksamheten. Koerl sa att påståendena från Muddy Waters och Callisto Research är "antingen helt falska, dåligt underbyggda, medvetet tagna ur sitt sammanhang eller, i bästa fall, ett ompaketerat upprepande av trötta historier vi hört i flera år."Under bolagets kvartalsredovisning kallade Koerl anklagelserna "ogrundade."Samma dag som kortseljarrapporterna publicerades sa en Sportradar-talesperson att bolaget "otvetydigt bestrider" påståendena. "Sportradar arbetar uteslutande med licensierade operatörer, följer strikta globala efterlevnads- och due diligence-standarder, och vi står bakom våra oberoende reviderade finansiella rapporter, riskupplysningar och information som lämnats till investerare och tillsynsmyndigheter", löd uttalandet. Koerl gick dessutom ett steg längre och köpte aktier för över 3,3 miljoner dollar. Det kom efter att han under kvartalsredovisningen lovat att personligen köpa aktier för 10 miljoner dollar när handelsfönstret öppnade.

Siffrorna håller, men frågorna kvarstår

Ironin är påtaglig. Mitt i stormen rapporterade Sportradar starka siffror. Bolaget redovisade intäkter på 347 miljoner euro för det första kvartalet 2026, en ökning med 11 procent jämfört med föregående år. Styrelsen hade godkänt en utökning av återköpsprogrammet till totalt en miljard dollar, och under kvartalet godkändes ett förstärkt öppet marknadsåterköpsprogram på 250 miljoner dollar. Sportradar innehar officiella datarättighetspartnerskap med stora nordamerikanska idrottsligor och är djupt inbäddad i den infrastruktur som licensierade spelbolag förlitar sig på för oddssändningar, livedata och integritetsövervakning. Om tillsynsmyndigheter i USA eller Europa finner stöd för Callistos slutsatser och inleder formella förfaranden kan återverkningarna nå licensierade operatörer. Det sker vid en tidpunkt då många tillsynsmyndigheter och regeringar lägger mer resurser på att bekämpa den svarta marknaden. Storbritannien har till exempel lanserat en arbetsgrupp mot olagligt spel. Sportradar publicerade i februari 2026 sin egen rapport om matchfixning, som visade att global matchfixning fortsatte att minska. Bolaget övervakade mer än en miljon evenemang inom 70 idrotter världen över och identifierade 1 116 misstänkta matcher, en minskning med en procent jämfört med 2024. Att vara branschens självutnämnda väktare och samtidigt anklagas för att sälja data till de kriminella är en position som är svår att hålla.

Utfallet av rättegångarna, kombinerat med tillsynsmyndigheternas granskningar, kommer att avgöra om kursfallet den 22 april var en tillfällig chock eller inledningen på en mer grundläggande uppgörelse med bolagets affärsmodell.

Rekommenderade artiklar

© 2026 Fria.Nu