Debatt


Magnus Lindström
Fria.Nu

Är det möjligt med en värld utan reklam?

”Det höjs en del kritiska röster mot reklam”, har Anders Ericsson, VD för Sveriges Annonsörer, upptäckt och låter reklambyrån Forsman & Bodenfors föra argumentationen i en helsidesannons:

”Kanske skulle Sverige vara en mycket bättre plats om all reklam förpassades till första bästa soptipp.”

Det är där Ericsson, Forsman och Bodenfors kör i diket, med resonemang och allt, redan i första stycket. I resten av annonsen vill de ändå förespegla oss att de tar oss med på en färd genom allt oundgängligt vi skulle förlora om vi gjorde oss av med reklam. Allt framfört på ett skojsamt och gymnasialt finurligt tvärtomspråk.

De är för roliga en del annonsfolksmänniskor.

Har de aldrig hört talas om återvinning?

Jag tror att de ohjälpligt har blandat ihop patron, dräng och kritter, för att hålla mig på samma språkligt arkaiserande soptippsnivå. Alla identifierar sig med varandra och så sitter de där på samma kullvälta lass. Var de hamnade har de tydligt visat, även om de själva tror att de fortfarande är på lycklig resa.

Ska jag vara ännu tydligare? Patron är kapitalismen, drängen är nyliberalismen och ett av kreaturen är reklamen. Kapitalismen styr, nyliberalismen sköter markservicen och kreaturen bräker.

Men kreaturen behöver inte just den husbonden och inte den drängen för att bräka.

Det är här soptippen kommer in. Dit kan vi förpassa husbonde och dräng; de är lika förlegade som soptippen. Men kreaturen ska vi återvinna och låta göra nytta för oss allihop istället.

Tänk så underbart – en värld med reklam utan kapitalism och nyliberalism!

En värld där vi får bräka utan att någon styr oss med sitt privata vinstintresse eller talar om för oss att deras väg är den enda vägen. En värld som lämnar utrymme för människors samtal och inte köpta annonstexter.

Jag är nog inte ensam bland reklamfolk att önska mig detta. Vi besitter en oerhörd potential med vår kunskap att kommunicera. Den kunskapen kan ingen ta ifrån oss och bara vi själva kan använda den meningsfullt. Då skulle

vi definitivt ha sluppit den där annonsen.

Återvinn reklamen! Bäääää!

copywriter

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Debatt
:

Public service har bäst pressetik

Olika perspektiv på samma sak – i Frias nya satsning "duellen" lyfts frågor från olika vinklar. Först ut är skribenterna Jens Ganman och Sargon De Basso som har olika syn på public service existensberättigande. Jens Ganman tycker att de statligt stödda mediebolagen har spelat ut sin roll. Här delar Sargon De Basso med sig av sitt resonemang kring varför han är av motsatt åsikt.

© 2026 Fria.Nu