Fria.Nu

Hovrätten prövade dom mot plogbillsaktivister

I onsdags prövades domarna mot plogbillsaktivisterna Ulrika Hävre och Igge Olsson i Göta hovrätt. Ulrika Hävre dömdes i juni i tingsrätten till fyra månaders fängelse för förberedelse till sabotage och brott mot lagen om skydd av samhällsviktiga anläggningar. Igge Olsson dömdes samtidigt till 100 dagsböter för medhjälp.

Den 15 januari förra året klippte Ulrika Hävre upp ett hål i stängslet runt Saabs fabrik i Linköping, där Jas 39 Gripen tillverkas. Efter att ha tänt ett gravljus till minne för de människor som dött av svenska vapen och till följd av svensk vapenexport, påbörjade hon sin vapeninspektion.

- Mitt syfte var att lokalisera vapen och kartlägga vart de skulle exporteras. Jag gick runt och tittade efter vad det fanns för plan på området och skrev upp eller memorerade serienumrena.

Efter inspektionen greps Ulrika Hävre. Så fort hon hade släppts fri ringde hon upp Försvarets materielverk, FMV, och frågade om planen hon tagit serienummer på skulle exporteras.

- Jag fick veta att de var en del av de plan som Sverige hade beställt, jag tror att det var 204 stycken.

Sedan inspektionen genomfördes har Sveriges försvar bantats, och ordern avbeställts. 14 av planen leasas av Tjeckien under år 2005-2015, 14 plan leasas av Ungern och 28 plan har exporterats till Sydafrika.

- Sydafrika kommer att betala 15 miljarder för Jas-planen. De pengarna kunde istället ha använts till bromsmediciner mot hiv, till exempel, säger Ulrika Hävre.

I juni 2004 dömdes Ulrika Hävre till fyra månaders fängelse av Linköpings tingsrätt för förberedelse till sabotage och brott mot lagen om skydd av samhällsviktiga anläggningar. Igge Olsson dömdes till 100 dagsböter för medhjälp.

- Igge körde hyrbilen och visade var det bästa stället att gå in på fanns. Men han gick inte in på området, berättar Ulrika Hävre.

Båda överklagade sina domar och i onsdags hölls rättegången i Göta hovrätt.

- Det var en jättetrevlig rättegång, vi hade en bra dialog med både domare och åklagare. Vi yrkade på ett frikännande, främst av moraliska skäl. Men troligtvis fastställer hovrätten bara domen.

Den enda nyheten under rättegången kom under åklagarens slutplädering, berättar Ulrika Hävre.

- Då sa åklagaren att det fanns en alternativ brottsrubricering, förberedelse för grov skadegörelse. Det gjorde att det blir lite spännande att vänta på domen. Jag skulle hellre dömas för det än för förberedelse till sabotage.

Domen kommer den 21 september.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Ung Vänster ordnar digitalt självförsvar

På torsdag anordnar Ung Vänster självförsvarskurser över hela landet. Men det handlar inte om fysiskt självförsvar, utan ett digitalt försvar mot Datalagringsdirektivet, DLD, som antogs av riksdagen i onsdags.

Fria Tidningen

Tvångssteriliseringar olagliga enligt ny dom

Kravet på tvångssterilisering vid ett juridiskt könsbyte strider mot de grundläggande mänskliga rättigheterna i Europakonventionen och är därför olagligt, enligt en dom från förvaltningsrätten. Samtidigt föreslår regeringen en lagändring nästa år.

Fria Tidningen

”Alla tjänar på allianser”

Sissela Nordling Blanco är ett av Feministiskt Initiativs, Fi:s, tre språkrör. Hon arbetar för att införa en jämställdhetsfond för att minska lönediskrimineringen av kvinnor.

Fria Tidningen

”Hoten och våldet växer”

Lönerna är viktigast för feminismen, men det som oroar nu är hätskheten som blommat upp, säger journalisten Anna-Klara Bratt.

Fria Tidningen

© 2026 Fria.Nu