• Ung vänster håller en minnesstund för Abdirahim Hassan vid La Mano på Katarinavägen i Stockholm.
Fria Tidningen

Fortfarande oklarheter kring dödsskjutningen

Tre personer ska ha gripits för dödsskjutningen av Ung vänsters Abdirahim Hassan i Somalia. Men fortfarande är det oklart vilka motiven bakom attacken var.

Det var i onsdags som attacken mot Stockholmspolitikern Ann-Margarethe Livh (V) och Ung vänsters Abdirahim Hassan inträffade. De båda var på plats i Mogadishu, Somalia, för att besöka ett biståndsprojekt som Vänsterns internationella forum (VIF) driver. Livh hade föreläst på ett universitet när bilen som hon och Hassan färdades i blev beskjuten.

– När vi svängde ut från universitetet prejas vi av en bil som kom från ingenstans. Och en massa män hoppar ur och börjar bara skjuta, säger hon till SR Ekot.

Abdirahim Hassan och en säkerhetsvakt dödades vid attacken. Ann-Margarethe Livh skottskadades och fördes till sjukhus i Nairobi där hon fortfarande vårdas.

På torsdagen uppgav den norska nyhetsbyrån NTB att tre män ska ha gripits för dådet. Samtidigt söker säkerhetsstyrkorna efter ytterligare två personer som misstänks ha planerat attacken. Men vad som ligger bakom attacken utreds fortfarande, säger UD till Dagens Nyheter.

Säkerhetsläget i Mogadishu har förbättrats de senaste åren men fortfarande är läget osäkert. Tio års inbördeskrig har drabbat landet hårt med humanitär kris, bristande rättssäkerhet och utbredda stridigheter. I södra och centrala Somalia förekommer regelbundna kränkningar av de mänskliga rättigheterna, mord, terrorism och kidnappningar.

Fakta: 

<h2><strong>Läs mer i SFT:&nbsp;</strong><br><a href="http://www.stockholmsfria.nu/artikel/98780">Husby sörjer Abdirahim Hassan</a></h2>

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Ny massaktion mot tyska kolgruvor

Nästa vecka är det återigen dags för massaktionen Ende Gelände som samlar miljöaktivister från hela Europa som ska sätta de tyska kolgruvorna i blockad.

Fria Tidningen

© 2025 Fria.Nu