Recension


Göteborgs Fria

Snårig och vackert

För att bli ved krävs ett träd. Det krävs att trädet huggs ner. Därefter inleds processen att successivt klyva trädet. Vedklabbens syfte i sin tur är också att omvandlas. Den titelbärande meningen återkommer som ett mantra genom Nybergs sjätte diktsamling. Och den ovanstående analysen är att greppa efter halmstrån. Han tillhör den samling poeter som förmodligen ständigt får dras med att bli kallade ”obegripliga”.

Som läsare letar man alltså efter ledtrådar, och här finns ett antal. Det finns ljudlekar - ordet ”och” är exempelvis konsekvent ersatt med ”å”, vilket är tacksamt i hans associationer med vatten. Det finns kommentarer till författarens yrke, det vill säga dikt och text. Inte minst finns tematiken rörande djur och natur. Den drabbar mig starkast. Genom att beskriva naturens repetitioner (årstiderna som återkommer) så skriver Nyberg samtidigt fram ett obarmhärtigt våld. En undergångsstämning strömmar genom sidorna. Särskilt kusligt blir det i samband med de vackra miljöerna, de blomstrande ängarna. Dock krävs ett ihärdigt sökande innan jag når den känslan. Risken är att fokus hamnar på just sökandet, bland alla spår och karaktärer.

På blomsterängarna befinner sig oiN, huvudperson om en sådan finns. Han är på väg mot sin död. Att bli ved är att separeras från sitt sammanhang, att klyvas. ”Är benet armens motsats?” undrar texten och lyckas likt poeten UKON med konststycket att vara komisk och skrämmande på samma gång.

Eventuellt går scenerna på tomgång då och då. Jag skriver eventuellt eftersom Nyberg är så skicklig på det han gör. I de bästa stunderna erbjuder han nya perspektiv att se världen ur. En sållning hade däremot inte varit omöjlig. Problemet ligger knappast i omfånget, utan i den myllrande världen. Det är ingen lätt läsning. Snarare liknar den en av bokens snåriga skogar, svårgenomtränglig och rasande vacker.

Fakta: 

Poesi

Att bli ved
Författare: Fredrik Nyberg
Förlag: Norstedts

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Drabbande kärleksbudskap från Blameful Isles

Recension

Blameful Isles is dope! Det skrev Talib Kweli på sitt Facebookkonto efter att ha upptäckt det svenska bandet Blameful Isles. Så rätt han har i detta. Lysande på de tre föregående albumen och än bättre på nya dubbelalbumet Pleroma, skriver Tobias Magnusson.

Fria Tidningen

Mossiga noveller om manlighet

Recension

Gemensamt för novellerna i Grand danois är ensamhet. Manlig ensamhet. Skickligt skrivet men mossigt innehåll, tycker Tobias Magnusson.

Fria Tidningen

© 2026 Fria.Nu