Stockholms Fria

Nolltaxedagen – med fokus på jämställdhet

I morgon, lördag, anordnas nolltaxedagen för sjätte året i rad i Stockholm och runt om i världen.

I morgon firas nolltaxedagen på Sergels tog. Klockan 13.37 är det samling och efter tal av de medverkande organisationerna fortsätter en parad mot Landstingshuset på Kungsholmen.

Bakom firandet står Feministiskt initiativ Storstockholm, Planka.nu, Piratpartiet Stockholms län och Ung vänster Storstockholm.

Förutom en avgiftsfri kollektivtrafik vill man i år även sätta fokus på jämställdhetsfrågor. De som mest använder kollektivtrafiken är kvinnor och de som bor i förorterna. De som kör bil mest är männen och de som tjänar lite mer.

– Så när vi sätter bilisterna främst och kollektivtrafiken hamnar på efterkälken bygger vi vidare på ett ojämlikt samhälle, menar Isabella Pettersson från Feministiskt initiativ Storstockholm.

Planka.nu vill sätta fokus på miljön.

– Klimatet är vår tids ödesfråga, men för att en förändring ska ske måste det finnas ekonomiska incitament för att åka kollektivt och ställa bilen, säger Sandra Lindquist från Planka.nu.

Anna Nygård, även hon från Planka.nu, berättar att firandets mål är att kollektivtrafiken i Stockholms län ska bli helt gratis, inte bara på Nolltaxedagen.

– Vi firar den första lördagen i mars för att alla dagar året runt ska bli helt fria från kollektivtrafikkostnad.

På frågan om något borgligt parti valt att delta svarar hon nej.

– Vi har inte hört från någon av dem. Men det är jätteroligt att Piratpartiet, Feministiskt initiativ och Ung vänster deltar, säger hon.

Nolltaxedagen firades första gången 2008 och demonstrationen hölls i Stockholms tunnelbanesystem första lördagen i mars. Året efter firades dagen internationellt. För varje år som gått har firandet sett annorlunda ut och fler element för nolltaxedagen har satts som tradition. 2010 delades det första nolltaxepriset ut till miljövetaren Sofia Larsson för hennes uppsats om hur avgiftsfri kollektivtrafik gynnar miljön. Enligt henne skulle det även resultera i en samhällsvinst på fyra miljarder kronor.

Samma år togs en tunnelbanevagn över och smyckades med färgglada girlanger och blev en ”festvagn”.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Rädda barnen: Väck åtal snabbare

Rädda barnen riktar skarp kritik mot att det tar för lång tid att väcka åtal för brott mot barn. "I värsta fall fortsätter barnen att bli slagna", säger psykologen Åsa Landberg.

Stockholms Fria

”Ingen slump att män använder mest våld”

I Västra Götaland var 86 procent av dem som dömdes för misshandel år 2011 män. Föreningen Män för jämställdhet vill minska mäns våldsanvändande och ordnar därför en workshop i ickevåldskommunikation.

Göteborgs Fria

Få stadsdelar satsar på självförsvar

8 mars

Nyligen sköts en kvinna ihjäl av sin ex-sambo i Högsbohöjd och statistiken visar att drygt tre gånger så många kvinnor som män känner sig otrygga ute om kvällarna. Enligt Göteborgs stads budget för 2013 ska skolan genomföra aktiviteter för att bryta könsrelaterat våld och feministiskt självförsvar kan vara ett inslag. Men frågan har bara diskuterats i fem av tio stadsdelsnämnder.

Göteborgs Fria

Våldsutsatta men sällan sedda

Att kvinnor med funktionsnedsättning utsätts för våld är inget nytt. Men det är kunskapen om övergreppen. ”Det har länge varit ett osynligt problem”, säger Ann Jönsson, utredare på Socialstyrelsen.

Skånes Fria

Två år på Akademiska sjukhuset

Daniel Gustafsson har arbetat som sjuksköterska på akademiska i två år. Nu har han sagt upp sig och berättar om tiden och problemen på Akademiska - men allt är inte negativt.

Uppsala Fria

© 2026 Fria.Nu