Debatt


Uppsala Fria

Värna Ärna

Ärna ligger nära viktiga grundvattentillgångar och dessa löper mycket stor risk att påverkas av utvidgad flygverksamhet. Det finns starka misstankar om att de förhöjda halter av perfluorerade ämnen som hittats i Uppsalas dricksvatten kan komma från brandsläckningsskum som använts vid nuvarande verksamhet på Ärna. En utökning av verksamheten med civilflyg skulle i hög grad utsätta området och kommunen för stora risker. Start och inflygningen från de båda rullbanorna på Ärna passerar över kommunens vattentäkter. Ett utsläpp med flygbränsle i stor mängd kan bli förödande för Uppsalaåsens möjlighet att förse Uppsala stad med dricksvatten under lång tid. Konsekvenserna för Uppsala stads dricksvattenförsörjning skulle kunna bli förödande.

Civilflyg på Ärna kommer innebära en bullermatta. Förutom de närboende kommer också boende i andra delar av Uppsala så som Stenhagen, Gamla Uppsala och Storvreta, att drabbas av flygbullret. I jämförelse med militärflyget kommer det med civilflyg bli betydligt större problem. Det skulle allvarligt begränsa möjligheterna att bygga nordväst och norr om staden samt i tätorterna Vänge och Storvreta. Dessutom skulle det också påverka friluftsområden nordväst och nordost om Uppsala. God tillgång till mark för bostäder och verksamheter samt attraktiva och tysta friluftsområden för såväl uppsalaborna som för framtida invånare är mycket viktigt.

Det borde rimligen vara betydligt viktigare med god tillgång till mark för fler bostäder och företag än ytterligare en civilflygplats. Det största hindret för Uppsalas utveckling är inte brist på möjligheter att flyga utan för allt fler att hitta ett boende. Civilflyg på Ärna skulle ytterligare försvåra möjligheterna för fler bostäder i Uppsala om och när Försvarsmakten flyttar sin verksamhet av miljöskäl.

Förutom de stora riskerna för hälsa, klimat och miljö finns också stora ekonomiska risker. Inte många flygplatser har en ekonomi i balans utan behöver olika former av kommunala subventioner för att överhuvudtaget överleva. Dessutom tillkommer stora kommunala kostnader för exempelvis brandförsvaret som ska uppnå tillräcklig säkerhet vid olyckor.

Miljödomstolens avslag våren 2011 var väl grundat och allt talar emot civilflyg på Ärna sett till effekter på hälsa, klimat, miljö och de ekonomiska kostnaderna. Om Uppsala kommun ska kunna förverkliga en kraftigt minskad klimat- och miljöpåverkan så kan det inte bli tal om civilflyg vid Ärna. Det är helt oförenligt att tillåta civilt flyg på Ärna och samtidigt skydda hälsa och miljö.

Ärna behövs, men inte för mer flygverksamhet, utan för ett växande Uppsala, som också tar klimat- och miljöfrågorna på allvar och visar vägen mot ett mer klimatsmart samhälle.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Debatt
:

Breddning av Hjuviksvägen ingen bra lösning

I en debattartikel daterad måndag 10 juni uppmanar Nätverket Hjuviksvägen trafiknämndens ordförande Johan Nyhus (S) att lämna ut nyttokalkylerna för vägprojektet. Hittills har inte vi i Alliansen heller tagit del av några sådana, skriver Martin Wannholt (M).

Göteborgs Fria

© 2026 Fria.Nu