Köpta robotar ger följare på nätet
Förra veckan uppmärksammade några att Östhammars kommun var den största twitter-kommunen i Sverige. Med 35 000 följare var den överlägsen etta.
Det har länge varit möjligt att köpa så kallade Twitterfollowers till sig själv för att verka mer ”populär” än vad man egentligen är. Men det som inte lika många uppmärksammat är att man även kan ge bort followers, följare, till andra. Jacob Franzén slog på stort och gav bort 35 000 följare till Östhammars kommun för ynka 20 dollar. När det blev känt att kommunen var störst på Twitter spred sig nyheten till alla landets nyhetsredaktioner genom ett TT-utskick.
– Det är intressant hur stort utrymme lite luft kan få. De här följarna kommer från Indien och är robotar, berättar Jacob Franzén.
Tillsammans med radioprofilen Kjell Eriksson såg han till att sprida nyheten.
Det sägs ofta att alla är på de sociala medierna – och därför bör även kommunerna själva vara där. Självklart finns det en hel fördelar med att kommunerna är sociala på internet. Men behövs det verkligen och vem betalar? Östhammars kommun betalar 3 900 kronor till företaget ”The amazing society” för att se till att kommunen är propert registrerade på sociala medier. En siffra som kan tyckas vara rimlig. Men om alla kommuner i Sverige skulle betala den siffran läggs 1 131 000 kronor av våra skattepengar på att bara registrera en gratis tjänst.
Nästa gång du ser något klipp på Youtube med fantasiljoner klick, en Facebookgrupp med 400 000 likes eller en kändis med ett stort antal följare. Fundera då på vad som är på riktigt och inte.
– Likes, followers och webbtrafik är en mänsklig värdemätare som inte betyder ett skit oavsett om de är köpta eller inte, det är luftslott, säger Jacob Franzén.
– Det här har använts länge för att kunna skapa politisk opinionsbildning, men folk verkar inte vara medvetna om det. Förhoppningsvis blir de det nu. Jag skulle kunna gå i döden för att stoppa detta, säger Kjell Eriksson.
Faktum är att vem som helst kan köpa och ge bort Twitterföljare.
– Vi har inte gjort något olagligt och det är hur enkelt som helst, man behöver inte vara något datasnille för att klara av det. Det finns väldigt många företag på internet som säljer denna typen av tjänster, både svenska och utländska, berättar Jacob Franzén.
