Debatt


Ingemar Siby
Fria Tidningen

"Jag lovar att skriva fler provocerande artiklar"

Det är kul att Kerstin Åkare blev så provocerad av min artikel, att hon skrev en själv! Artikeln med uppmaningen ”Lär av historien!” (FT 20/6) ansåg Kerstin så ”mästrande” att hon skrev en intressant artikel om hur museernas skildrar kvinnohistoria (FT 27/6). Jag lovar att skriva fler provocerande artiklar – så att Kerstin skriver fler intressanta artiklar.

För det behövs! Tvärtemot vad Kerstin anser, tillhör hon och jag en liten exklusiv skara. En skara som ifrågasätter den traditionella berättelsen av Sveriges förhistoria. En förhistoria vi hjärntvättats med i skolan: Att patriarkatet är uråldrigt. Att Sverige skapades från Mälardalen. Att Uppsala högar är den uråldriga kärnan i detta patriarkala Sverige. Inte ens Mia-Pia Boethius – denna kunniga, insiktsfulla frontfeminist – känner till något annat. Dessutom är många ovilliga – både män och kvinnor – att ta till sig denna nya förhistoria.

Men att kvinnokampen enbart är till för kvinnor är en sekteristisk inställning. Den leder till en återvändsgränd. Museivärlden är ett exempel på varför. De kvinnliga arkeologerna har blivit allt fler. På Västergötlands museum i Skara är 4 av 5 arkeologer kvinnor. Inte ens där är Kerstin Åkare nöjd med hur kvinnornas historia redovisas.

Slutsatsen är alltså att det inte räcker med att kvinnor tar sin rättmätiga plats i det offentliga livet. Det behövs också en förändring av världsåskådningen – det patriarkala paradigmet. För det krävs gemensamma ansträngningar i den allmänna debatten och det offentliga livet (tex museér) av alla dem som vill förändra. Vad inbördes strider leder till är bokstavstriderna inom vänstern på 1970-talet bra exempel på.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Debatt
:

Glöm inte oss när vi är borta

Sahel Mohsini har konverterat från islam till kristendomen. Nu sitter han i förvaret i väntan på utvisning till Afghanistan. Jag har vetat om risken hela tiden, och är beredd att dö för min kristna tro, men när jag nu så konkret står inför den risken är det svårt att vara modig, skriver Sahel Mohsini.

Göteborgs Fria
Debatt
:

Public service har bäst pressetik

Olika perspektiv på samma sak – i Frias nya satsning "duellen" lyfts frågor från olika vinklar. Först ut är skribenterna Jens Ganman och Sargon De Basso som har olika syn på public service existensberättigande. Jens Ganman tycker att de statligt stödda mediebolagen har spelat ut sin roll. Här delar Sargon De Basso med sig av sitt resonemang kring varför han är av motsatt åsikt.

© 2026 Fria.Nu