Fria Tidningen

”Inför djuretisk märkning för tv-program”

I trailern till programmet Djungelns drottning i Kanal 5 har några kvinnor ihjäl en höna. Två personer håller hönan i fötter och huvud medan den tredje försöker såga av halsen.

Det är bara ett av många exempel på hur djur behandlas i tv och på film. Nu uppmärksammar organisationen Djurens rätt frågan och uppmanar medlemmar att skriva till kanalen för att uppmuntra en djuretisk märkning i tv-program.

”På sikt hoppas Djurens rätt på en frivillig överenskommelse mellan de som ansvarar för inspelningar, svenska djurskyddsorganisationer och alla tittare. Vi vill kunna läsa i slutet av program och filmer att ’inga djur har kommit till skada vid denna inspelning’”, skriver organisationen på sin hemsida.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Vikingatiden var varken rasistisk eller patriarkal

Enligt den senaste forskningen var vikingar mycket mer än starka krigiska män. Nu ska forskarna studera vikingafenomenet på djupet med hjälp av reenactmentgrupper och 50 miljoner kronor från Vetenskapsrådet.

Landets Fria

© 2026 Fria.Nu