Svalt mottagande av ny djurskyddsstrategi
Med bättre djurskydd i hela EU som riktmärke presenterade EU-kommissionen i förra veckan en ny fyraårig djurskyddsstrategi. Där konstateras bland annat att EU-länderna på flera områden brister i sin tillämpning av existerande EU-lagstiftning och nya åtgärder föreslås. Men strategin har fått kritik från europeiska djurrättsorganisationer för att vara för snäv, för industrivänlig och att den saknar udd.
Som komplement till dagens sektorsspecifika lagstiftning överväger EU-kommissionen ett nytt ramverk. En heltäckande djurskyddslag med principer som gäller flertalet djur är enligt EU-kommissionen en väg att gå för att fler djur ska behandlas enligt EU:s regler. Bättre kunskaper bland de som arbetar med djur och mer information till konsumenterna står också på agendan.
Den nya strategin öppnar exempelvis upp för tydligare märkning av kött. EU-kommissionen överväger här att se över huruvida det är lämpligt att ge europeiska konsumenter information om djuret slaktats med eller utan bedövning.
I ett pressmeddelande skriver dock organisationen Djurens rätt att de väntade förändringarna till stor del innebär en förenkling av nuvarande regler vilka i framtiden riskerar att bli mer flexibla. En förändring som oroar, enligt organisationen. Djurens rätt lyfter även fram att vissa områden helt saknas i strategin, såsom djurtransporter, kloning av djur för mat och djurtestade kosmetika- och hygienprodukter.
Enligt Djurens rätts Cecilia Mille finns det dessutom anledning att vara försiktig med gemensamma regler på EU-nivå:
– Vi är oroade över den generella trenden mot ökad harmonisering, med färre möjligheter för medlemsländer att ha en högre djurskyddsnivå. De stora subventionerna till animalieindustrin är också en fråga som oroar, och där ser vi väldigt begränsade möjligheter att nå framgång i dag.
Carl Schlyter (MP), EU-parlamentariker och delaktig i EU-parlamentets tvärpolitiska grupp om djurs hälsa och välbefinnande, instämmer i att strategin lämnar en del att önska:
– Bristerna är att de i sina åtgärder inte fokuserar på djurhälsa och dess vinster, de har mer idén om att undvika lidande, men det är förra seklets politik.
Fria Tidningen har tidigare rapporterat om att över en miljon européer skrivit på ett upprop om ett slopande av långa djurtransporter inom EU. Schlyter, som stödjer åttatimmarskampanjen, nämner likt Djurens rätt att transportfrågan inte finns med i EU-kommissionens strategi.
– Vill de uppnå sina fina ord om att vi ska ta hänsyn till djur borde de omedelbart komma med ett förslag om kortare tider och rimligare villkor för djurtransporter, det har två tidigare kommissionärer redan lovat, säger Schlyter.
Men Schlyter menar att strategin även innehåller positiva inslag.
– De goda bitarna är att de satsar på åtgärder för efterlevnad och utbildning även om det sagts länge men inte blivit verklighet, avslutar han.
Vilka åtgärder som blir verklighet återstår ännu att se. EU-kommissionens ambition är att utvärderingar tar fart och att riktlinjer tas fram under perioden 2012–2015. Först 2014 kommer EU-kommissionen att överväga om det verkligen är läge att lägga fram ett förslag om en heltäckande djurskyddslag eller inte.
