Skånes Fria

Malmöpolitiker vill bli inröstade med mobilen

Mobilröstning kan få fler att rösta. Det menar valnämnden i Malmö som tagit beslut att Malmö stad ska bli testkommun för digital röstning vid nästa val.

– Vår uppgift inom valnämnden är att öppna dörrar och ge människor möjlighet att rösta. Alla ungdomar har mobiltelefoner och vi tror att fler skulle rösta om möjligheten att göra det digitalt fanns, säger Lars-Erik Hernvall (S), ordförande i valnämnden i Malmö.

Nämnden har tittat närmare på system som använts i andra länder och har bland annat varit på studiebesök i norska Ålesund, där 70 procent av förtidsrösterna gjordes digitalt.

– De hade bara positiva erfarenheter och inga problem med hackers eller säkerheten. Valhemligheten ska givetvis bevaras, säger Lars-Erik Hernvall.

För att Malmö ska bli testkommun krävs att regering och riksdag tar beslut i frågan om digital röstning.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

100 miljoner i ökat Norrlandsstöd

Norrlandsstödet till lantbrukare i norra Sverige har inte räckt för att minska nedläggningen av gårdar. Nu höjs stödet med 100 miljoner.

Landets Fria

© 2026 Fria.Nu