Skånes Fria

Nytt perspektiv på genus

Perspektivdagarna på Malmö Högskola är ett evenemang i dagarna tre, med föreläsningar, workshops, stadsvandringar och föreställningar. Allt har utgångspunkt i genus, miljö och hållbar utveckling, etnicitet och migration.

Gudrun Schyman och Mats Olsson diskuterar mansrörelsen, feminismen och jämställdheten. Mujo Halilovic, chef för Romskt informations- och kunskapscenter talar under rubriken ”Att leva i ett mångkulturellt samhälle”. Sydsvenskans sportchef Anja Gatu pratar om varför ett genusvetenskapligt perspektiv är viktigt inom sportjournalistiken.

Emelie Lysholm, dramapedagog inom förskolan medverkar i workshopen Queer i förskolan - om att inte vara antingen eller utan varken eller. Det blir också en historisk vandring i Malmö i kvinnornas spår med Anna Sundman Marknäs.

Perspektivdagarna bjuder också på filmvisningar, bland annat visas Marie-Louise Steiners dokumentär ”Hur många P som helst” om invandrade analfabeter som ska lära sig läsa och skriva på ett främmande språk. Stefan Jarls dokumentärfilm Underkastelsen, om alla kemikalier vi utsätts för och bär i vårt blod visas också, men även spelfilm i form av Svinalängorna. Perspektivdagarna äger rum 12-14 oktober, är öppna för alla intresserade och är gratis.

För hela programmet se www.mah.se/perspektiv.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Vikingatiden var varken rasistisk eller patriarkal

Enligt den senaste forskningen var vikingar mycket mer än starka krigiska män. Nu ska forskarna studera vikingafenomenet på djupet med hjälp av reenactmentgrupper och 50 miljoner kronor från Vetenskapsrådet.

Landets Fria

© 2026 Fria.Nu