Filmfestival med politisk udd
Inledningsfilm till årets Exilfilmfestival är Shahada, en nyproducerad tysk film som kastar ljus över frågor som anses vara grunden till den norska tragedin i Utøya. Innan filmen startar hålls en tyst minut för offren i Utøya.
– Diskussionen om exilens utmaningar och villkor är ständigt aktuell. Vi ser hur mörka krafter utnyttjar rädsla och osäkerheten i vår samtid. Terrorangreppen i Norge visade med all tydlighet att vi måste bli fler som högljutt protesterar mot rasism och främlingsfientlighet. Därför tillägnar vi invigningen av filmfestivalen
till offren i Norge, säger Hossein Mahini, konstnärlig ledare för Exilfilmfestivalen, i ett pressmeddelande.
Det är den tionde upplagan av Exilfilmfestivalen, som i år har rubriken Världen är mitt hem. Idén bakom festivalen är att visa filmer gjorda av filmare i exil och i landsflykt. Det är onekligen en festival som är motiverad, då flyktingfrågan har växt till ett globalt problem. Enligt en FN-rapport är cirka 191 miljoner människor på flykt på grund av politiska skäl, religiös tro eller etnisk tillhörighet.
Festivalprogrammet består av mer än 80 filmvisningar och flera seminarier. Ett av årets specialprogram är på världens kvinnor. Under vinjetten We can do it - Kvinnor kan! visas filmer från Afghanistan, Iran, Palestina, Kurdistan, Libanon, Algeriet, Chile och Argentina.
Exilfilmfestivalen
Pågår mellan 6-14 oktober
