Vi i MP vill minska köttkonsumtionen
Hirad Rezazadeh skrev i Fria Tidningen den 19 april om utvecklingen för odlat kött. Han menade att det kan vara framtiden för att rädda miljön och ställde samtidigt frågan varför inga partier verkar vilja satsa pengar på forskningen. Här får han svar av Helena Leander, riksdagsledamot för Miljöpartiet.
Hirad Rezazadeh har helt rätt i att den ökande globala köttkonsumtionen är ohållbar av flera skäl. En minskad köttkonsumtion skulle minska miljöbelastningen ur flera aspekter, få den begränsade odlingsmarken att räcka till fler och minska behovet av storskaliga djurfabriker med oacceptabla förhållanden för djuren. Även om till exempel regnskogsskövling för betesmark inte är ett problem i Sverige – tvärtom kan den mindre andel djur som betar i artrika hagmarker göra en insats för den biologiska mångfalden – är Sveriges globalt sett höga köttkonsumtion knappast hållbar. Med tanke på att en stor andel av köttet är importerat är vi dessutom med och importerar miljöpåverkan från andra länder.
Sedan 1990 har köttkonsumtionen i Sverige ökat med mer än 50 procent. Det borde därför finnas goda förutsättningar för rätt kraftiga minskningar av konsumtionen. Det är ett val vi kan göra själva i butiken, men det är också en fråga som kräver politiska beslut. I skolor, i vården och i andra offentliga kök bör köttinslaget öka till förmån för grönare alternativ. Det finns också anledning att fundera över ekonomiska styrmedel som låter de negativa konsekvenser som produktionen av kött och andra animalier medför speglas i priset. Om förorenaren ska betala räcker det inte med dagens koldioxidskatt för fossila bränslen – dessutom med nedsättningar för livsmedelsproduktionen – utan då behöver även köttproduktionens utsläpp av andra växthusgaser finnas med på något sätt.
Rezazadeh lyfter specifikt fram odlat kött som ett alternativ till konventionellt kött. Jag har träffat en och annan vegan som hoppas på att inom en snar framtid kunna känna smaken av blodig biff utan dåligt samvete, men att vi som redan är veganer byter ärtorna mot odlat kött är ju knappast någon miljövinst. Även om köttodling är betydligt mer effektiv än levande djur på att omvandla näringen till kött så är det mest effektiva fortfarande att äta näringen direkt. Ska det vara någon miljövinst måste det locka köttätare att byta.
Hittills har jag aldrig träffat någon köttätare som har sagt sig vara sugen på odlat kött, för dem har det i så fall legat närmare till hands att äta mer vegetariskt. En del är säkert mest skeptiska för att det är något nytt och ovant, men en del reser också relevanta invändningar mot att i den mån man ska använda någon form av ”foderomvandlare” i stället för att äta ”fodret” direkt så bör det vara djur som genom bete utvinner näring från marker som annars inte går att odla. Detta klarar av uppenbara skäl inte odlat kött.
Som framgår av artikeln pågår forskning om odlat kött inte bara internationellt utan även på Chalmers i Göteborg, och frågan ställs varför inte Miljöpartiet stödjer den forskningen. Som politiskt parti försöker vi att undvika att gå in och detaljstyra forskningen på enskilda projekt. Däremot kommer vi även fortsättningsvis att arbeta för en minskad köttkonsumtion. Om odlat kött kommer att spela någon avgörande roll i detta hänger inte bara på forskningen, utan också på konsumenterna.