Fria Tidningen

Tallinn årets kulturhuvudstad

2011 är Tallinn Europas kulturhuvudstad. ”Stories of the seashore” heter temat för i år och tanken är att åter öppna staden mot havet med hjälp av stadens författare, konstnärer och musiker. Som höjdpunkter nämns bland annat Tallinns femtonde grafiktriennal (öppnar 20 januari), en internationell akrobatiktävling, firandet av det kinesiska nyåret och byggandet av världens största halmhus, Pöhuteater.

I år firar Estland också att den estniska kronan ersätts av euron. Det uppmärksammas under kulturhuvudstadsåret med installationen Holy cow, en lukrativ robotko som ger möjlighet att växla EEK mot euro till växelkursen 1:1 istället för officiella kursen 15,6466:1.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Vikingatiden var varken rasistisk eller patriarkal

Enligt den senaste forskningen var vikingar mycket mer än starka krigiska män. Nu ska forskarna studera vikingafenomenet på djupet med hjälp av reenactmentgrupper och 50 miljoner kronor från Vetenskapsrådet.

Landets Fria

© 2026 Fria.Nu