Fria Tidningen

Förundersökning mot grisfarmare läggs ner

Förundersökningen mot Swedish Meats före detta ordförande Lars Hultström, för brott mot djurskyddslagen, har lagts ner. Djurrättsalliansen tycker det vittnar om att det inte finns något rättsskydd för djur i Sverige.

Förra året anmälde Djurrättsalliansen grisfarmaren Lars Hultström, före detta ordförande i Swedish Meats för brott mot djurskyddslagen. Det var i samband med avslöjandet om utbredd vanvård på svenska grisfarmer som de kunde visa upp flera timmars filmmaterial och hundratals bilder som visar smutsiga stallar, ont om hö och sjuka grisar, från Lars Hultströms gård. Nu har kammaråklagaren Michael Forsberg valt att lägga ner förundersökningen.

”På det utredningsmaterial som nu föreligger går det inte att bevisa att den eller de som varit misstänkta har gjort sig skyldiga till brott.”, står det i beslutsskälet.

Anledningen är yttranden från två professorer från Statens Veterinärmedicinska Anstalt och Statens Lantbruksuniversitet som har fått se filmsekvenserna och gjort bedömningen att rimliga åtgärder har företagits i enlighet med djurskyddslagen och att det inte går att bevisa motsatsen.

Johan Karlsson, Djurrättsalliansen, är inte förvånad.

– Det här visar att det inte finns något rättsskydd för djur i Sverige. Men beslutet i sig var ganska väntat, det är så systemet ser ut. Nu är det upp till konsumenterna att tänka efter och ta avstånd från den vanvård som sker inom svensk köttindustri, säger han.

Kommer ni anmäla framöver om ni gör liknande avslöjanden?

– Nej, vi kommer inte längre lägga energi på att anmäla. Det är ett ställningstagande som vi har tagit eftersom vi menar att det inte är enstaka farmer som är problemet utan hela industrin, säger han.

Men rättsprocessen kring Djurrättsalliansen och Lars Hultström slutar inte här. För några veckor sedan valde han nämligen att anmäla de för olaga intrång.

– Men vi är inte rädda att stå inför rätten. Det vi gör är viktigare än så och det är också väldigt många som tycker att det vi gjorde var rätt, säger Johan Karlsson.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Ny massaktion mot tyska kolgruvor

Nästa vecka är det återigen dags för massaktionen Ende Gelände som samlar miljöaktivister från hela Europa som ska sätta de tyska kolgruvorna i blockad.

Fria Tidningen

© 2026 Fria.Nu