Fria Tidningen

Bred Alternativvecka i mediaskuggans lugn

Trots att det bara ligger fem minuters gångväg från själva Visby stadskärna hinner sorlet lägga sig innan man kommer fram till skolan på S:t Hansgatan där Alternativveckan hyr in sig. Vore det inte för skylten vid entrén skulle man passera den lugna skolgården.

Jobjörn Folkesson och Cecilia Höglund är två av fem som utgör samordningsgruppen för Alternativveckan, som håller i 50 arrangemang.

– Vi är färre i samordningsgruppen i år, vilket bland annat resulterat i att vi inte hunnit marknadsföra oss så mycket, berättar de.

Ändå är veckan mer välbesökt än tidigare. Nytt för i år är att den finns med i det officiella programmet, vilket är en viktig anledning till att fler besökare hittat hit. Att bredden på besökarna lyfter diskussionerna är båda eniga om. De är noga med att det inte ska diskuteras partipolitik på Alternativveckan, men så länge problemen formuleras av de inbjudna föreläsarna är de inte oroliga för att fokus ska gå förlorat.

Det är åttonde året Alternativveckan arrangeras och de beskriver att den nu blivit mindre av en intern angelägenhet för den utomparlamentariska rörelsen och mer ett sätt att visa utåt att de finns.

– Vi vill inte tala för redan frälsta, säger Jobjörn Folkesson, vi vill mötas och prata om hur man löser sin vardag. Vi är inte intresserade av envägskommunikation, istället vill vi tillbaks till det demokratiska samtalet där vi kommer fram till gemensamma lösningar på gemensamma problem.

Alternativveckan kan genomföras med stöd från ABF och Booster, men det är de ideella krafterna som gör det stora jobbet. Förutom samordningsgruppen finns omkring åtta volontärer. Alla, inklusive föredragshållarna, ställer upp gratis. De får sovplats i gemensamma sovsalar och mat i matsalen. Frukost, lunch och middag serveras annars till självkostnadspris och allt är veganskt. Den gemenskap som uppstår ur det kollektiva har betydelse för deltagarna både under och efter veckan.

– Det är kul att engagera sig ideellt och vara en del av ett större sammanhang, menar Jobjörn.

– Kampen för att få utrymme pågår hela tiden. Tack vare att vi går samman försvinner vi inte i mängden, säger Cecilia.

Många av programpunkterna filmas och läggs upp på Alternativveckans hemsida.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Köttfri måndag kommer till Stockholm

Några kommuner har redan infört en köttfri dag i alla skolor och nu står Stockholm på tur. I torsdagskväll arrangerade Studiefrämjandet Stockholm tillsammans med Miljöförbundet jordens vänner, Svensk mat- och miljöinformation och Ekoteket informationsträffen Köttfria måndagar i Stockholms skolor.

Stockholms Fria

”Jag vill ha blommig sojakorv till lunch”

Vid en workshop vid Alternativveckan arrangerad av kampanjen "Köttfri måndag" diskuteras varför det är viktigt att konsumera mindre kött, samt för- och nackdelar med kampanjen.

Fria Tidningen

Björklund: Läs historia, Åkesson!

Liberalernas ledare Jan Björklund sjöng de liberala värdenas lovsång i sitt Almedalstal och angrep SD- ledaren.

–Jimmie Åkesson, gå hem och läs historia!

Hjärnan pigg längre hos dagens 70-åringar

Dagens personer i 70-årsåldern är piggare i hjärnan än tidigare generationer. Men när den kognitiva förmågan väl börjar försämras, går nedgången snabbare än tidigare. Det antas hänga ihop med hur vi använder hjärnans reservkapacitet. 

S lovar 60 miljoner kronor till äldre

Socialdemokraterna vill satsa på idrott, friluftsliv och studiecirklar för äldre. Därför går partiet till val med löfte om 60 miljoner kronor per år till Föreningssverige, samt en fast kontaktperson för alla som har hemtjänst. 

© 2025 Fria.Nu