Fria Tidningen

Palestinska kvinnor får radiostation

Ramallah i Västbanken har fått sin första radiokanal särskilt för kvinnor. Kanalen heter Nisaa (”Kvinnor”) 96 FM och drivs av både män och kvinnor. Kanalen kommer bland annat att diskutera viktiga sociala frågor som våld mot kvinnor, skriver sajten Yahoo Maktoob News.

– Det är goda nyheter för det palestinska samhället och för palestinska kvinnor överallt, att det finns en radiostation som bryr sig om kvinnor och som diskuterar förändringar i rådande kulturella mönster, sade Palestinas minister för kvinnofrågor, Rabiha Diab, vid lanseringen.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Vikingatiden var varken rasistisk eller patriarkal

Enligt den senaste forskningen var vikingar mycket mer än starka krigiska män. Nu ska forskarna studera vikingafenomenet på djupet med hjälp av reenactmentgrupper och 50 miljoner kronor från Vetenskapsrådet.

Landets Fria

© 2025 Fria.Nu