Ny demokrati styrde flyktingpolitiken
Ju fler mandat Ny demokrati fick i en kommun, desto färre flyktingar tog kommunen emot. Det visar ny forskning på Stockholms universitet. Frågan är om Sverigedemokraterna kan få samma inflytande.
Tidigare har man inte kunnat mäta hur stor påverkan mandatfördelningen egentligen har på kommunpolitiken. Men nu har Olle Folke på Institutet för internationell ekonomi på Stockholms universitet utvecklat en metod för att bland annat mäta hur stor påverkan främlingsfientliga partier har på den lokala politiken.
– Själva metoden är inte ny men den har aldrig tidigare använts för att mäta mandatfördelningens påverkan på politiken. Det jag har gjort är att jämföra politiska utfall där ett parti ligger på gränsen att vinna eller förlora ett mandat. Det fungerar då ungefär som ett lotteri där man kan utesluta alla andra faktorer. Hur många invandrare som togs emot i en kommun kan man då se beror på om ett visst parti vann eller förlorade mandat, säger Olle Folke.
Avhandlingen visar att de partier som fokuserar på ett visst område påverkar politiken beroende på hur många mandat de har fått. Det Olle Folke har tittat på är hur många flyktingar kommunen tar emot, hur ambitiösa de är i miljöarbetet och hur skatterna påverkas. Hur främlingsfientliga partier påverkar har mätts under början av 1990-talet.
– I kommuner där Ny demokrati fick fler mandat tog man emot färre flyktingar och där Miljöpartiet tog fler mandat fick det en positiv effekt på kommunens miljöpolitik. Det man kan se när det gäller skattepolitiken är att individuella mandat inte påverkar om det kommer att bli höjd eller sänkt skatt. Det som har betydelse är om det blir en höger- eller vänstermajoritet inom kommunen, säger han.
Undersökningen visar att en ökning av en procentenhet av mandat för Ny demokrati, på bekostnad av Folkpartiet, ledde till att kommunen tog emot 20 färre flyktingar per år. Olle Folke hoppas nu på att kunna använda metoden för att se hur Sverigedemokraternas mandat påverkar den kommunala politiken. Men det kommer att dröja innan han kan säga det säkert.
– Jag kommer inte att kunna ta fram det resultatet förrän om några år. För att metoden ska fungera så behövs det mycket observationer och de har inte fått tillräckligt med mandat i kommunerna ännu, säger han.
Men att Sverigedemokraterna har samma effekt som Ny demokrati hade på kommunernas politik tror han inte.
– Någonting som jag är ganska säker på är att de inte kommer att ha samma negativa effekt. Det verkar faktiskt som att kommuner, där de har fått fler mandat, har tagit emot fler flyktingar. Men det är ingenting som jag kan säga med säkerhet.
Vad beror det på?
– De driver en mer extrem politik och andra partier tar avstånd och skulle inte tillåta att de får igenom sådana frågor. Det är partier som är mer accepterade som kan påverka politiken med sina mandat. Men jag kan inte vara hundra procent säker utan om två år har jag facit i hand.
