Fria Tidningen

Sverige säger ja till sydafrikansk kolkraft

Sverige kommer att säga ja till att Världsbanken lånar ut pengar till Sydafrika så att företaget Eskom kan bygga världens fjärde största kolkraftverk i landet.

Vice statsminister Maud Olofsson (C) lovade vid ett besök i Sydafrika för ett par veckor sedan att Sverige ska säga ja till Världsbankens lån till landet. Lånet är på cirka 21 miljarder kronor och ska främst användas till investeringar i kol- och kärnkraft.

– Jag hoppas att energisystemen som helhet här i Sydafrika och i många andra länder inte kommer att släppa ut så mycket koldioxid. Men många länder behöver fortfarande kol som energikälla, och vi måste vara så effektiva vi kan, sade Maud Olofsson vid en presskonferens i Kapstaden, enligt nyhetssajten I-net.

Kolkraftverket kommer att släppa ut 25 miljoner ton koldioxid årligen, vilket motsvarar hälften av Sveriges totala utsläpp.

Ett 80-tal afrikanska miljö- och medborgarrättsorganisationer kräver att Världsbanken säger nej till lånet.

– Sverige borde påverka Världsbanken att investera mer i lån till förnybar energi, säger Makoma Lekalakala som är programansvarig vid Earthlife Africa i Johannesburg till SvD.

De afrikanska organisationerna får nu runt om i världen stöd i sin kritik.

– Världsbankens lån till Eskom främjar ett projekt som bygger på att öppna 40 nya kolgruvor, något som orsakar en enorm ökning av Sydafrikas redan höga utsläpp. Att Sverige stödjer lånet är ett tecken på regeringens hyckleri i klimatfrågan, säger Ellie Cijvat, ordförande i Miljöförbundet Jordens Vänner, i ett pressmeddelande.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Ung Vänster ordnar digitalt självförsvar

På torsdag anordnar Ung Vänster självförsvarskurser över hela landet. Men det handlar inte om fysiskt självförsvar, utan ett digitalt försvar mot Datalagringsdirektivet, DLD, som antogs av riksdagen i onsdags.

Fria Tidningen

Tvångssteriliseringar olagliga enligt ny dom

Kravet på tvångssterilisering vid ett juridiskt könsbyte strider mot de grundläggande mänskliga rättigheterna i Europakonventionen och är därför olagligt, enligt en dom från förvaltningsrätten. Samtidigt föreslår regeringen en lagändring nästa år.

Fria Tidningen

”Alla tjänar på allianser”

Sissela Nordling Blanco är ett av Feministiskt Initiativs, Fi:s, tre språkrör. Hon arbetar för att införa en jämställdhetsfond för att minska lönediskrimineringen av kvinnor.

Fria Tidningen

”Hoten och våldet växer”

Lönerna är viktigast för feminismen, men det som oroar nu är hätskheten som blommat upp, säger journalisten Anna-Klara Bratt.

Fria Tidningen

© 2025 Fria.Nu