Romer blev utkörda från byn
Slovenien är det enda ex-jugoslaviska land som är medlem i EU. Men landet respekterar inte mänskliga rättigheter. Tidigare i november blev 35 romer bortkörda från byn där de bodde.
Matjaz Havzek är Sloveniens EU-ombudsman. Han säger att det var alldeles fel att köra bort romerna:
– Det här är slutet för rättssamhället i Slovenien. Det som hände är en katastrof. Man lydde mobben.
Premiärminister Janek Jansa har krävt att Havzek ska be slovenerna om ursäkt för att han har talat illa om Slovenien i EU.
I byn Ambrus, nära Sloveniens huvudstad Ljubljana, bodde en grupp romer. Romerna ägde mark i byn. Andra människor i byn bråkade med dem. Sedan sa de att romerna måste lämna byn. Polisen flyttade 35 romer fast romerna inte ville.
De tog romerna till gamla militär-baracker mer än fem mil från byn. Barackerna har ingen värme och inget rinnande vatten. De andra människorna i byn applåderade när polisen körde bort romerna.
En person sa i teve:
– Man kan inte leva ett normalt liv med ociviliserade människor som har tio barn.
Dagstidningen Delo skriver att händelsen var en konflikt mellan två kulturer.
Det borde inte ha hänt. Men romerna lever i sin egen värld, som är helt annorlunda än vår. Människor som har vanliga liv och betalar skatt levde sida vid sida med romerna skriver Delo.
– Det här fallet visar att folk får som de vill om de bråkar tillräckligt mycket, säger den slovenska parlamentsledamoten Zoran Grm.
Nu vill människor köra bort romer från fler platser i landet, säger slovenska media. I Slovenien bor två miljoner människor. Cirka 10 000 av dem är romer.
Silvo Debelak är expert på juridik vid Maribors universitet. Han sa till den slovenska tv-stationen Pop TV att händelserna i Ambrus var ett brott mot de mänskliga rättigheterna.
– Det var ett fall av rasistisk intolerans. Slovenien har redan problem med mänskliga rättigheter, sa Debelak.
Debelak tänkte på de utsuddade. Myndigheterna förstörde flera tusen personers papper när Slovenien lämnade Jugoslavien år 1991. Man sa att de var illegala invandrare och tvingade dem att lämna landet.
Tusentals av dem stannade ändå kvar. I många år har de varit rädda för att bli utkörda ur landet. En slovensk domstol har nyligen bestämt att alla de utsuddade ska få papper. Papperna ska visa att de hör till Slovenien. Men ännu har man inte gett dem några papper.
