Fria Tidningen

Jämställdhetssatsning gav resultat

Flera medier har på senare tid rapporterat om utbredda sexuella trakasserier inom scenområdet. Bland annat har Kungliga operans chef anklagats för sexuella trakasserier.

Nu redovisar Teaterförbundet och Svensk scenkonst resultaten av fem års jämställdhetsarbete. Bland annat har en chefsutbildning för kvinnor resulterat i att drygt 50 procent av de högsta cheferna på teatrarna är kvinnor.

– Sexuella trakasserier är framför allt en form av maktutövning. Att arbeta med en mer jämställd fördelning av makt och resurser och lika möjligheter till utveckling i arbetet för kvinnor och män är därför frågor som vi gemensamt arbetar för, säger Anna Carlson, ordförande på Teaterförbundet.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Vikingatiden var varken rasistisk eller patriarkal

Enligt den senaste forskningen var vikingar mycket mer än starka krigiska män. Nu ska forskarna studera vikingafenomenet på djupet med hjälp av reenactmentgrupper och 50 miljoner kronor från Vetenskapsrådet.

Landets Fria

© 2026 Fria.Nu