Inledare


Elinor Askmar • elinor.askmar@ gmail.com
Fria Tidningen

Dags att gå vidare

Vi har sett det förut: pandor med eld i håret, dansande isbjörnar, uppblåsta snögubbar, 10000-tals människor på gatorna, poliser med batonger, havererat ledarskap, ilska och kaos. Anders Carlgren som skyller på U-länderna och menar att vissa stater som tjänar på oljan, påverkar andra U-länder och medvetet förhalar och förhindrar förhandlingarna. U-länder som skyller på I-länder och menar att de som skapat problemet i rättvisans namn borde betala. Hugo Chàvez som skyller på USA och det kapitalistiska systemet och samtidigt tjänar ruttet mycket pengar på Venezuelas olja. Barack Obama som kanske eventuellt så småningom vill ha ett avtal, men som inte har mandat att gå med på någonting... Detta mina damer och herrar är världens så kallade ledarskap. Nivån där alla skyller på alla när mänsklighetens framtid står på spel, är långt under sandlådan. Fram till COP15 hade jag nog ändå en liten tilltro till att det fanns någon legitimitet i det politiska systemet, och att dessa herrar (och någon dam) skulle skärpa till sig när stunden krävde det.

Om folk kände avstånd till politiker före COP15, så kommer inte avståndet att krympa nu. Förhoppningsvis kommer något gott ur det. Den enda vägen att gå är att den globala rättviserörelsen slutar att se sig själv främst som en opinionsbildande och granskande rörelse. Den delen är fortfarande viktig, men nu måste steget tas för att också bli den breda folkrörelse som faktiskt löser problemen. Det jag såg i Köpenhamn runt ikring demonstrationerna var ändå hoppfullt. Mycket av programmet i Christiania och på andra håll i staden var lösningsorienterat. Folk delade med sig av fungerande metoder enligt modellen för öppen källkod.

För att kunna lösa problem måste vi först och främst ha en så fullständig och djuplodanden problemformulering som möjligt. För det andra måste vi släppa lös den kollektiva kreativiteten för att skapa alternativa visioner eller bilder. Think outside the box brukar det heta. Det politiska ledarskapet har varken en korrekt problemformulering eller några visioner. Dessa finns hos gräsrötterna, tydligare och tydligare genom att gröna och röda rörelser talar samma språk. Ekologi och ekonomi kan inte skiljas åt. Steget som saknas är att gräsrötterna verkligen fokuserar sin kraft och sin vision i handling. Vi måste fatta att ingen annan kommer lösa det åt oss. Vi måste göra det, och vi måste börja nu. Annars spelar vi bara med i sandlådespelet och så går det som det går. Praktiska konkreta lösningar kan inte avfärdas med batonger och lymmelpackslagar. Om vi som ser oss som motkraften till infantilt ledarskap går till kreativ, praktisk, visionär handling, så kommer vi att förändra världen.

ANNONSER

© 2025 Fria.Nu