Fria.Nu

Tredje gången gillt för Frostenson?

I veckan presenterades årets nomineringar till Augustpriset. Ovanligt för i år är att hälften av de nominerade i kategorin för skönlitteratur är poeter: Katarina Frostenson (Tal och regn), Bruno K Öijer (Svart som silver) och Eva-Stina Byggmästar (Men hur små poeter finns det egentligen).

Det är tredje gången Katarina Frostenson nomineras. Sedan priset instiftades för 20 år sedan har bara en poet vunnit det: Tomas Tranströmer 1996.

I fackboksklassen är bland andra Zac O’ Yeahs Gandhibiografi och Kjell Östbergs Palmebiografi nominerade. Eva Lindströms bilderbok I skogen och Ingrid Olssons Ett litet hål i mörkret är två av de sex nominerade i barnboksklassen.

Augustpriset delas ut den 24 november och prissumman är 100000 kronor. 6 kvinnor och 13 män har vunnit i den skönlitterära klassen sedan prisets instiftande 1989.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Vikingatiden var varken rasistisk eller patriarkal

Enligt den senaste forskningen var vikingar mycket mer än starka krigiska män. Nu ska forskarna studera vikingafenomenet på djupet med hjälp av reenactmentgrupper och 50 miljoner kronor från Vetenskapsrådet.

Landets Fria

© 2026 Fria.Nu