Lätta vapen skapar enorma problem
FN har slagit fast att så kallade lätta vapen ligger bakom en majoritet av dödandet i konflikter världen över. Men trots det så finns det ännu inget fungerande internationellt avtal för att begränsa spridningen av vapnen.
- Bara en kriminell skulle medvetet sälja ett vapen till en mördare. Men regeringar kan sälja vapen till regimer som begått människorättsbrott eller till länder där vapnen hamnar hos krigsförbrytare, säger Sarah Margon vid organisationen Oxfam.
Just nu pågår ett förberedande FN-möte inför en större konferens om lätta vapen som kommer att hållas i juli.
- Det finns en växande insikt om att de nuvarande kryphålen i vapenexportlagarna inte längre kan tillåtas, säger Anthea Lawson vid London-baserade Internationella nätverket mot lätta vapen, IANSA.
Lawson menar att man förlorat kontrollen över den globala vapenhandeln men är optimistisk inför den kommande konferensen i juli.
- Vi är ganska övertygade om att regeringarna kommer att erkänna behovet av någon form av global standard för handeln med lätta vapen vid konferensen i juli, säger hon.
Lawson påpekar att 43 länder redan uttryckt sitt stöd för ett avtal om vapenhandeln. I denna grupp ingår Sverige.
Bland de länder som enligt Lawson hittills uttryckt sig mindre entusiastiskt finns Indien, Egypten, Iran och USA.
I samband med en FN-konferens om lätta vapen år 2001 skrevs ett handlingsprogram där medlemsstaterna ombads att kriminalisera otillåten vapenproduktion och vapeninnehav. Programmet sågs som ett stort framsteg eftersom det var första gången som problemet hanterades på global nivå.
- Men överenskommelsen hade en begränsad omfattning och utvecklingen sedan dess har varit ojämn, säger Lawson.
Bara under förra året dödades över en halv miljon människor med lätta vapen. Det motsvarar tio tusen offer varje vecka.
Konferensen i juli innebär en möjlighet att slå fast en tidtabell, samt att se till att handlingsprogrammet ska börja ge konkreta resultat.
Vid det förberedande mötet påpekade ordförande Sylvester Rowe från Sierra Leone att han ansåg sig vara väl lämpad för uppgiften - eftersom han själv kommer från ett land som drabbats mycket hårt av effekterna av handeln med lätta vapnen.
Rowe påpekade att allt fler har börjat inse att de lätta vapnen utgör de verkliga 'massförstörelsevapnen' i världen.
