Fria.Nu

Tio år efter Dayton-avtalet

Dayton-avtalet gjorde slut på kriget i Bosnien-Hercegovina för tio år sedan. Militärt har genomförandet varit en framgång, men civilt lämnar resultatet av avtalet fortfarande en hel del i övrigt att önska.

Framförallt kvarstår viktiga frågor som att utkräva ansvar för det som skedde under kriget och att arbeta för försoning. Dayton-avtalet gav inga tydliga svar på hur frågan om ansvarsskyldighet - det hade knappast heller varit möjligt vid de känsliga förhandlingarna

på den amerikanska militärbasen

i november 1995. Humanitära frågor, mänskliga rättigheter, flyktingskydd och en rad förtroendeskapande åtgärder avhandlas i ganska allmänna ordalag i Dayton-avtalet, men under de tio år som har gått sedan de skrevs under så står det klart att vad Bosnien-Hercegovina behöver är konkreta beslut:

Hur blir det med den albanska minoriteten? Hur blir det med rättegångar mot misstänkta krigsförbrytare? Kommer man att upprätta en sanningskommission? Vad händer med de internationella styrkorna i landet?

Många i Bosnien-Hercegovina, såväl folk på gatan som beslutsfattare i den politiska hierarkin ser ett EU-medlemskap som den enda fortsatta vägen framåt för landet. Men dit är det långt. Flera av de frågor som Dayton-avtalet lämnade öppna, inte minst utlämnandet av misstänkta krigsförbrytare till FN-tribunalen i Haag, måste lösas och EU har flera gånger givit Bosnien-Hercegovina bakläxa på sina 'reformprogram' för att få till stånd förhandlingar om ett medlemskap.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

En riktig domstol borde ha dömt Saddam Hussein

Folk säger många olika saker om dödsdomen mot Saddam Hussein. En del är glada, andra är kritiska. En del tycker att dödsstraff är fel och att han ska få livstids fängelse istället. Men få har kritiserat bristerna i rättegången.

Saddam borde ställas inför internationell tribunal

Dödsdomen mot Saddam Hussein har tagits emot med blandade känslor världen över. Från jubel till djup kritik. Motståndare till dödsstraffet har uttryckt förhoppningar om att domen ska omvandlas till livstids fängelsestraff. Få har däremot kritiserat bristerna i själva rättegången.

Analys: Milosevic dog utan dom

Slobodan Milosevic dog förra veckan. Många har undrat vad som hände. Några säger att han blev förgiftad. Det är inte så konstigt, men troligen blev han inte förgiftad. Troligen tjänar ingen på hans död. Tribunalen tjänar inte på den. Han skulle troligen ha blivit fälld i rättegången.

Viktiga lärdomar från Milosevicfallet

I och med Slobodan Milosevics död förblir en av världshistoriens mest uppmärksammade rättegångar oavslutad. Men trots att det i sig är ett stort misslyckande för FN-tribunalen i Haag, så har processen stor betydelse för andra, liknande rättegångar.

Riskfyllt liv i Bosnien-Hercegovina

Det har gått tio år sedan Dayton-avtalet om fred i Bosnien-Hercegovina undertecknades. Tio år av långsam återhämtning och försoning. Men trots att det inte längre förekommer några stridigheter så är riskerna med att promenera fritt utomhus fortfarande mycket stora på många håll.

© 2025 Fria.Nu