Stockholms Fria

Privé blockerat för tredje gången

Tre gånger på kort tid har det varit protester utanför Club Privé. För en månad sedan blev en aktivist misshandlad och förra lördagen var det återigen demonstrationer utanför klubben. Även tre representanter från Vuxna i vägen var där som medborgarvittnen.

Klubben utger sig för att vara en porrklubb. Hit kommer män för att se lättklädda tjejer dansa. De betalar höga summor för en privatlektion i sado-masochism eller en kväll i flickrummet tillsammans med en eller flera tjejer. Det sistnämnda är ett rollspel med illusionen av att kvinnorna är skolflickor. Man träder in i ett rosa rum fyllt av kramdjur, idol-posters och annat som hör tonårstiden till, skriver klubben på sin hemsida.

I kylan utanför står 20-30 aktivister i lördagkvällen. En av dem är Viktoria.

- Mina föräldrar träffades på en bordell. Mamma var där som prostituerad och pappa ägde stället tillsammans med farfar. Det är därför jag är här i dag. Min mamma dog vid 44 års ålder och det sista hon sa till mig var att jag aldrig ska göra om hennes misstag. Arbetet på bordellen var det värsta som hänt henne.

Efter en timme kommer polisen till platsen. Ett fredligt men hetsigt samtal förs. Snart står aktivister och poliser på rad utanför ingången, men med olika syften. Polisen ser till att demonstranterna inte blockerar dörren för kunderna. Aktivisterna ropar saker som 'gubbslem' efter dem som ändå vågar sig in.

Claudia har varit med på varje aktion mot Privé som anordnats den senaste tiden. Målet är att klubben ska försvinna helt.

- Vakterna har bytt taktik. Istället för att bråka med oss ringde de polisen.

På Birger Jarlsgatan smyger taxibilarna förbi. Chaufförerna får provision av klubben för varje kund de levererar. Nu sveper deras blickar sakta över folkhopen. Sedan väljer de allra flesta att åka någon annanstans.

- Polisen skrämmer antagligen bort kunder lika mycket som aktivisterna, säger Sofi som är med och anordnar aktionen.

- Men de är inte på vår sida. Skulle de inte vara här kunde vi blockera så att ingen kom in, säger Claudia.

Efter nattens sex timmar har runt tio män trotsat aktivisterna och valt att gå in.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Systrar på stan gör gatorna tryggare

Är du rädd för att gå hem sent från en fest? Är du rädd för att gå ut och jogga sent på kvällen? Systrar på stan vill att ingen ska behöva vara rädd. De går ut tillsammans för att andra tjejer ska känna sig tryggare. Sesam följde med dem ut en kväll.

Björklund: Läs historia, Åkesson!

Liberalernas ledare Jan Björklund sjöng de liberala värdenas lovsång i sitt Almedalstal och angrep SD- ledaren.

–Jimmie Åkesson, gå hem och läs historia!

Hjärnan pigg längre hos dagens 70-åringar

Dagens personer i 70-årsåldern är piggare i hjärnan än tidigare generationer. Men när den kognitiva förmågan väl börjar försämras, går nedgången snabbare än tidigare. Det antas hänga ihop med hur vi använder hjärnans reservkapacitet. 

S lovar 60 miljoner kronor till äldre

Socialdemokraterna vill satsa på idrott, friluftsliv och studiecirklar för äldre. Därför går partiet till val med löfte om 60 miljoner kronor per år till Föreningssverige, samt en fast kontaktperson för alla som har hemtjänst. 

Företag byteshandlar i ny barterring

Lokala företag blir starkare om de byter sitt överskott av varor och tjänster med varandra. Det är tanken med en så kallad barterring, som nu startar för första gången i Sverige.

© 2026 Fria.Nu