Djurgården/Älvsjö vann även cupen
Djurgården/Älvsjö visade i förra lördagens final i Svenska cupen att laget definitivt är bättre än Umeå denna säsong. Segersiffrorna på Råsunda blev 2-1. Djurgårdens herrar räddade säsongen genom att också bli cupmästare.
Djurgården/Älvsjö och Umeå har dominerat den inhemska damfotbollen under 2004, och av lagen har stockholmarna varit aningen bättre. Djurgården/Älvsjö har vunnit fyra matcher av fem
lagen emellan och varje gång
matchen gällt något.
- Som lag betraktat är vi bättre just nu. Vi har bättre bredd. Vi är inte beroende av en Laura Kalmari eller en Marta för att vinna matcherna. Vi har många som kan kliva fram i de avgörande momenten, sammanfattade Kristin Bengtsson för Dagens Nyheter.
Och visst har mästarna bredd - truppen är lika stark som Umeås. Den största stjärnan, som också låg bakom målen i cupfinalen, är Victoria Svensson. Men även veteranen Kristin Bengtsson och snabba Sara Johansson har varit mycket starka under säsongen. Bakom dessa finns stabila och kompetenta spelare som Jane Törnqvist, Venus James och Linda Fagerström.
Dessutom har Ann-Marie Norlin, Anna Hall och Malin Nykvist utvecklats vidare till spelare av hög klass.
En viktig faktor bakom Djurgården/Älvsjös framgångar är tränaren Thomas Dennerby som skapat ett spelsystem som Umeå inte rått på. I mötena mellan de båda topplagen har Umeå fört spelet men det är Djurgården/Älvsjö som varit
vassast framåt. Tyvärr lämnar Dennerby mästarna efter säsongen.
I cupfinalen var Umeå konfunderade och ur balans - kanske beroende på de tidigare förlusterna mot stockholmarna. Visserligen kunde Marta reducera till 2-1 efter 65 minuter. Men närmare än så kom inte Umeå.
I herrarnas final slog Djurgården IFK Göteborg med 3-1. Finländaren Daniel Sjölund avgjorde med två mål. Resultatet innebär en välkommen framgång för Djurgården som efter två raka mästerskap bara kom fyra i allsvenskan. Cuptiteln innebär också att Djurgården åter spelar i Uefacupen nästa song.