Sverige ej längre en demokrati
Socialdemokraterna och alliansen har tillsammans röstat för ett godkännande av Lissabonfördraget. Nu går Sverige i EU:s ledband.
En majoritet av svenska folket vill förstatliga SAAB och VOLVO, bland annat för att rädda tusentals arbetstillfällen. Men detta tillåts inte av EU. Sverige är sålunda inte längre en fri och suverän stat där folkmajoriteten bestämmer vilket samhälle vi ska ha.
Med socialdemokratin och LO har Sverige blivit en diktatur under EU, där man hellre ser att Sverige rasar samman än bryter med unionen. Socialdemokratin och LO har med andra ord tagit över den nyliberala ideologin som de sedan, mot vår vilja, tvingat på hela Svenska folket.
Därför är det hög tid för varje svensk medborgare att bryta med de ovan nämnda och givetvis också med Alliansen. Ingen av dessa tjänar längre Sverige och svenska folket.
Genom att socialdemokraterna röstat för ett godkännande av Lissabonfördraget, som är en politisk grundlag, binder de Sverige till en extrem nyliberal politik. Precis vad som sker i en diktatur.
En politisk grundlag (Lissabonfördraget) är oförenlig med demokrati.
