LFT arkiv


Denna artikel har publicerats i Läsarnas Fria Tidning - en tidning som helt byggde på medborgarjournalistik. Idag är Läsarnas Fria nedlagd, men arkivet är tillgängligt på Fria Tidningar.

Insändare
Per Johansson

Läsarnas Fria

Ett fint och dyrt bostadhus revs i onödan

Det ockuperade huset Smultronstället i Lund var fullt beboeligt och till och med nyrenoverat. Rivningen var inte bara onödig, utan ren kapitalförstöring, skriver den tidigare hyresgästen Per Johansson.

 Lunds politiker uttalar sig om att Smultronstället var ”utdömt” och inte beboeligt. Av vem? Inte av miljöförvaltningen som hanterar dessa ärenden utan efter en bedömning av en maktfullkomlig despot till fastighetsförvaltare vid Lundafastigheter vilken det inte passade att huset skulle finnas kvar.

Fakta är att övre våningen var nyrenoverad 2001 till en kostnad av 200 000 kronor. Tak och väggar var upputsade, bredspacklade och nyvävade, nya golvmaterial, vitvaror, köksinredning samt elsystem. 2004 sattes ny ytterdörr in på övervåningen, tvättmaskin i källaren och genomströmsvärmare för varmvatten, varmvattenblandare till badrummet samt värmestyrsystem för oljepannan med tillhörande radiatorer i båda lägenheterna. Ja, bara det gick säkert på minst en 50 000 kronor till.
 
För övrigt bodde jag i huset fram till den 31 mars 2006 och jag lade fram till dess inte märke till någon försämring i fastigheten avseende ordning, sundhet och gott skick. Fram till 2004 bedömdes alltså huset vara i enlighet med myndighetskrav på brandsäkerhet, hygien, tillgänglighet och säkerhet och därmed i sådant skick att ovan påtalade upprustning ansågs befogad. Men allt detta jämnades med marken 2008.
 
Det kan tilläggas att det var tekniskt möjligt att sälja huset – trots detaljplanen – med ofri grund för några miljoner kronor. Kommunen måste ha väldigt gott om pengar för att kunna ha sådana ”fastighetsförvaltare” anställda och behandla fullt beboeliga hus på detta sätt. Men det är klart, det är kommuninvånarna som betalar hennes och politikernas nycker.
Förvisso verkar marknadsliberalismens och marknadskrafternas välsignelse vara det som gäller för kommunen men visa mig det privata företag som kan motivera sådan kapitalförstöring utan att det blir ett ramaskri och ansvariga får stå till svars.
ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Ropet från förorten

Europas förorter brinner. När natthimlen glöder av upplopp och skadegörelse är det bäst att se om sitt hus.

Läsarnas Fria

Välkommen du sköna nya värld!

Jag orkade inte vaka till tolvslaget den dag jag blev utförsäkrad. Nu ska staten ta vid och via Försäkringskassan betala ut blott 65 procent av a-kassan. Från och med nu betalas min överlevnad av Jobb- och utvecklingsgarantin – regeringens omdiskuterade projekt som i fas 1 ska kartlägga mig för att se varför min livserfarenhet inte duger på den svenska arbetsmarknaden. Jag får spara in frukosten och låta barnen äta i första hand. Det är ju de som är framtiden. Lite hungerskänslor ska väl en karl tåla!

Läsarnas Fria

Vård av äldre vanhedrar vårt land

Ska en äldre människa tvingas gå med bruten lårbenshals i fem veckor, utan att att sjukvården reagerar? Det här är bara en berättelse ur den svenska verkligheten.

Läsarnas Fria

© 2026 Fria.Nu