patrioter ställer frågor om 9/11
Hittills har det varit väldigt tyst i Sverige om de frågor som har väckts i samband med attackerna den 11 september 2001. Men i USA är debatten redan i full gång. Och även i våra skandinaviska grannländer har frågan ventilerats i media. Det är dags att vi i Sverige också börjar ställa frågor.
Oavsett om det är riktigt eller ej att beskriva dem som försvarar den officiella konspirationsteorin om 19 unga arabiska terrorister bakom de hemska dåden september 2001 som en kult eller en religiös rörelse, är det viktigt att en offentlig debatt i frågan äger rum. I sju år har mainstreammedian förbjudit en sådan debatt och förlöjligat alla som kräver svar på den myriad av obesvarade frågor vad gäller attackerna och deras konsekvenser, både före, under och efter skeendet.
Frågan gäller vilken sorts samhälle vi vill leva i, ett samhälle som bygger på förnuft och solidaritet eller ett som bygger på lögner och förtryck. I USA har miljoner människor vaknat till och organiserat sig i en historisk motståndsrörelse som växer för varje dag. Se www.patriotsquestion911.com där över 1000 militärer, avhoppade CIA och FBI agenter, ingenjörer och arkitekter, piloter, professor, jurister, brandkårspersonal och politiker mfl har lagt ut sina frågor till Bushadministrationen. Är alla dessa 1000 + karriärmänniskor konspirationsidioter? Det har jag svårt att tro. Det tar mycket mod att gå ut offentligt med detta. Därför är de flesta av dem "retired", pensionerade. Den som befinner sig mitt i karriären vågar inte ta ställning, även om man misstänker ofog. Det är förståeligt. Men snälla, ni som driver MSM-desinformationen, ni kan åtminstone låta dem som vågar få säga sin mening. Det har man redan gjort i våra skandinaviska grannländer. Vad väntar Sverige på? I annat fall kommer vår demokrati att urholkas och ord som yttrandefrihet betyda motsatsen. Läs Orwells 1984 igen i hängmattan. Ni kanske får nya impulser inför hösten. Och så håll utkik efter teologiprofessorn David Ray Griffins kommande bok på svenska "Motsägelser om 11 september: ett öppet brev till kongress och Media". Den beräknas ut inom ett par månader.