LFT arkiv


Denna artikel har publicerats i Läsarnas Fria Tidning - en tidning som helt byggde på medborgarjournalistik. Idag är Läsarnas Fria nedlagd, men arkivet är tillgängligt på Fria Tidningar.

Debatt
FARR (Flyktinggruppernas och A

Läsarnas Fria

Bra att stoppa utvisningar till grekland

FARR välkomnar Migrationsverkets beslut att avbryta avvisningar av ensamkommande barn till Grekland men uppmanar Migrationsverket att följa andra länders goda exempel genom att avbryta samtliga avvisningar till Grekland.

Migrationsverket går idag Onsdag 7/5 ut med informationen att den delegation de sänt till Grekland för att utreda förhållandena där funnit att asylprövning såväl som asylmottagande i Grekland generellt sett håller en godtagbar nivå vad det gäller vuxna och att de grekiska förhållandena motsvarar de förväntningar som finns på ett EU-land. Vi är mycket förvånade och bestörta över dessa slutsatser. Under förra året beviljades endast åtta av runt tjugo tusen personer asyl i Grekland. Intervjuerna utförs av polis och kan vara i tre till fyra minuter. Har vi inte högre förväntningar än så på ett EU-land vad det gäller asylprövning?

EU kommissionen har anmält Grekland till EU:s domstol för att de inte lever upp till sina åtaganden i EU:s mottagningsdirektiv och UNHCR avråder från att avvisa samtliga till Grekland på grund av allvarliga brister i asylprövningen. Flera människorättsorganisationer i Europa rapporterar samstämmigt om hur asylsökandes rättigheter kränks och hur rättsvidrig den grekiska asylprövningen är. Att Migrationsverkets generaldirektör Dan Eliasson i DN gör uttalandet ”Vi kan inte ställa in avvisningar till Grekland bara för att det är dåliga mottagningsvillkor där, som skitiga madrasser, dåliga badrum och ibland inte en bostad över huvud taget” visar att verket inte överhuvudtaget lyssnat på denna kritik eller på det som framkommit från flera rapporter vad gäller förekomsten av misshandel, tortyr och ”försvinnanden” av asylsökande i Grekland.

Bestämmelserna i Genèvekonventionen förbjuder stater att skicka en person till ett land varifrån de riskerar att skickas till ett land där de förföljs. Sverige är nu ordförande i Europarådet och har möjlighet att ta ett initiativ på detta område för att markera att även europeiska länder kan brista i respekten för mänskliga rättigheter. Dan Eliasson menar att en mindre restriktiv tillämpning av undantagsreglerna i Dublinförordningen skulle motverka dess syfte. Vi menar att syftet att värna om rätten till asyl och förbudet mot förföljelse bör väga tyngre och gå före alla förordningar och politiska överenskommelser. Att skicka asylsökande till Grekland i nuläget kan leda till kränkningar av Europakonventionen för de mänskliga rättigheterna. Artikel 3 har ett absolut krav att inte skicka människor till tortyr, omänsklig eller förnedrande behandling. FARR vill inte anmäla Sverige till denna domstol men kommer snart att tvingas göra det.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Sluta slå på Sveriges föräldrar! 

Barn behöver sina föräldrar som livs-coacher, men det finns så lite tid i vårt uppstressade samhälle. Barn behöver en grundmurad relation med en vuxen för att kunna finna sin identitet och utveckla sin personlighet på ett naturligt sätt. För det finns inget utrymme i dagens Sverige, menar Caroline Olsson.

Läsarnas Fria

En självprövning vore på sin plats!

Lissabonfördraget hindrar att folkvalda partier driver den politik de gick till val på. Sverige godkände fördraget och kan inte längre kallas för en demokrati. Därmed är de EU-vänliga riksdagspartierna inte mer demokratiska än Sverigedemokraterna, menar Olle Ljungbeck.

Läsarnas Fria

Valparaíso steriliserar sin näst största art

Med torr nos, ständigt kurrande mage och pälsen befolkad av loppor promenerar Valparaísos näst största art gatorna fram. Hemlösa hundar ses av denna stad som ett problem. Steriliseringen under folkhemmets Sverige tenderar att upprepa sig under en annan tid och på en annan plats. Motivet är dock det samma; att städa bort en underordnad ras med hjälp av medicinsk kontroll.

Läsarnas Fria

Cynisk lek med utsatta människor

Inom kort öppnar ett nytt centrum för forskning kring hemslöshet i Stockholm. Där ska akademiker titta på hur missbruksproblem, tandstatus och psykisk sjukdom ser ut bland hemlösa. Men sådan forskning skuldbelägger de drabbade, skriver Rolf Nilsson.

Läsarnas Fria

Humanismens bojor kring samhället

Vad betyder det att ett samhälle är humanistiskt? Hur svårt är det inte att svara på den frågan när det enda samhälle vi känner till starkt präglas av humanism? Och hur svårt blir det inte då att skapa en vision av ett nytt samhälle? Jag ska försöka svara på dessa frågor ur djurens perspektiv.

Läsarnas Fria

© 2026 Fria.Nu