LFT arkiv


Denna artikel har publicerats i Läsarnas Fria Tidning - en tidning som helt byggde på medborgarjournalistik. Idag är Läsarnas Fria nedlagd, men arkivet är tillgängligt på Fria Tidningar.

Debatt
Peter Brych, Droginformatör –

Läsarnas Fria

Låt det bli en vit jul trots allt

Nu närmar vi oss med stormsteg den stora högtiden jul. Vi har återigen i god tid blivit påminda om den dagen då Jesus föddes och att vi skall fira detta med att ge gåvor, så som de tre vise männen gjorde denna dag, men framförallt ge av oss själva.

Det springer små barn med tindrande ögon och förhoppningar om att julen kommer att bli extra lyckad genom deras insatser som jultidningsförsäljare. Det kan tyckas vara ett bra initiativ att de får känna att deras insatser berikar utrymmet under granen med en extra julklapp, som en liten överraskning till mor eller far.
Föräldrarna springer benen av sig, stångar sig igenom massorna av människor för att hinna med alla inköpen inför julen. Är det tvångssyndromets verkliga ansikte?  
Och så kommer julaftonen. För barnen är det en av de största händelserna i deras liv. Lika utstuderat traditionell som denna, är klassikern att pappa alltid, efter att Kalle Anka och hans vänner fått sin tid med barnen framför tv:n, ”råkar” gå ut för att köpa sig en tidning eller något annat man glömt när man storhandlat.
Bankeli-bank på dörren! Vem där? Barnen rusar fram, i dörren står tomten, denna givmilda, underbara figur som kanske är lika gammal som Fantomen, men förhoppningsvis mer uppskattad.

Mitt i glädjen fryser blodet till is. Barnen tittar ängsligt på sin mor och säger: ”Men mamma, tomten luktar sprit”! Mor svarar att det är juleglögg.
För så skall det vara vid denna tradition. Är det verkligen så? Men vem är då julen egentligen till för? Varför skall de vuxna förse sig med alkohol denna dag av årets alla 365 dagar? Kan då inte denna dag, julaftonen, vara befriad från alkohol? Varför inte låta barnens glädje få blomstra, utan några dofter av denna förbannade dryck?
Denna drycks effekter som får ”Tomtefan” att bete sig värre än det svinahuvud som nyss prydde middagsbordet. Där de vuxna ”salongsberusade” föräldrarna uppvisar allt annat än äkta glädje.

Istället syns en konstlad variant av densamma, full av krystningar och påklistrade leenden, för barnens skull. Många gånger går det helt överstyr, bråk skrik och hot uppstår och barnen gömmer sig darrande och gråtande bakom julgranen.
För dessa barn är skräcken på julafton lika mycket en given repris som glädjen och förväntan inför julen. Ska detta också vara en tradition? Även om alla förberedelser verkar vara gjorda för en god tid under denna högtid, så kan aldrig syftet med julen uppnås med en sådan tradition. Här får jag säkert mycket kritik från föräldrar som säger att de minsann kan dricka under kontrollerade former.

Julen är BARNENS stund, julen skall inte sammankopplas med alkohol! Kan man inte denna enda dag avstå från alkohol, då sviker man sina barn, det är min uppfattning.
Jag har sett och själv upplevt vilka djävulska beteenden som produceras under påverkan av rusmedlet alkohol.
Jag önskar alla en god, glad och för barnens skull, nykter jul.
Peter Brych

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Sluta slå på Sveriges föräldrar! 

Barn behöver sina föräldrar som livs-coacher, men det finns så lite tid i vårt uppstressade samhälle. Barn behöver en grundmurad relation med en vuxen för att kunna finna sin identitet och utveckla sin personlighet på ett naturligt sätt. För det finns inget utrymme i dagens Sverige, menar Caroline Olsson.

Läsarnas Fria

En självprövning vore på sin plats!

Lissabonfördraget hindrar att folkvalda partier driver den politik de gick till val på. Sverige godkände fördraget och kan inte längre kallas för en demokrati. Därmed är de EU-vänliga riksdagspartierna inte mer demokratiska än Sverigedemokraterna, menar Olle Ljungbeck.

Läsarnas Fria

Valparaíso steriliserar sin näst största art

Med torr nos, ständigt kurrande mage och pälsen befolkad av loppor promenerar Valparaísos näst största art gatorna fram. Hemlösa hundar ses av denna stad som ett problem. Steriliseringen under folkhemmets Sverige tenderar att upprepa sig under en annan tid och på en annan plats. Motivet är dock det samma; att städa bort en underordnad ras med hjälp av medicinsk kontroll.

Läsarnas Fria

Cynisk lek med utsatta människor

Inom kort öppnar ett nytt centrum för forskning kring hemslöshet i Stockholm. Där ska akademiker titta på hur missbruksproblem, tandstatus och psykisk sjukdom ser ut bland hemlösa. Men sådan forskning skuldbelägger de drabbade, skriver Rolf Nilsson.

Läsarnas Fria

Humanismens bojor kring samhället

Vad betyder det att ett samhälle är humanistiskt? Hur svårt är det inte att svara på den frågan när det enda samhälle vi känner till starkt präglas av humanism? Och hur svårt blir det inte då att skapa en vision av ett nytt samhälle? Jag ska försöka svara på dessa frågor ur djurens perspektiv.

Läsarnas Fria

© 2026 Fria.Nu